Simpsonovi se v Americe vysílají už 25. sezonu. A stále se těší oblibě
Bezmála čtvrtstoletí usedá žlutá seriálová rodinka Simpsonových na svůj pověstný gauč a baví diváky po celém světě. V Česku měl americký sitcom premiéru na začátku roku 1993.
České vysílání patří k prvním jazykovým mutacím, a k postavám proto nedomyslitelně patří hlas Jiřího Lábuse nebo Martina Dejdara.
Seriál překládá Vojtěch Kostiha, který pracuje v Metrostavu jako ekonom a za sebou má i celou řádku dalších animovaných filmů.
„Myslím si, že každý člověk by měl dělat nějakého koníčka nebo nějakou práci, která je smysluplná a která je pro lidi přínosná,“ vysvětluje Vojtěch Kostiha, jak se k tomuto druhu práce dostal.
Na své vedlejší práci oceňuje zejména možnost ocenit velké množství lidí, pobavit je a zprostředkovat jim fenomén amerického trhu, aby jim neunikala kvalitní zábava.
Překladatel se při své práci musí často potýkat s narážkami na kulturu a reálie země původu díla. Ty jsou do cizího jazyka třeba i nepřeložitelné. Kostihova práce je ztížena také tím, že scénáře k seriálu se přepisují v Indii, kde může dojít k prvotnímu zkreslení.
„Nejdříve se musí dohledat, o co jde, a potom se to musí nějak aproximovat tak, aby český divák to pochopil. Jsou tam věci, které dokážeme přeložit a které jsou aktuální pro českého diváka, některé věci prostě musíme takzvaně 'zabít',“ vysvětluje své postupy v případě kulturního překladu Vojtěch Kostiha.
Ztracený vtip se pak může nahradit někde jinde. Takovým případem může být nasazení Haliny Pavlowské do dabingu postavy Oprah Winfrey.
„Naposledy jsme válčili s hláškami z Woody Allena, ale musím říct, že tam máme zase k dispozici velice kvalitní překlady Dany Hábové, takže tam jsme si poradili dobře,“ shrnuje rozlouskávání překladatelských oříšků Vojtěch Kostiha.
Simpsonovi se teď v Americe vysílají už 25. sezonu a drží si stále sledovanost přes 5 procent. Lze proto předpokládat, že nebude zájem ji omezovat či ukončovat. Naopak existují tendence zavést speciální televizní kanál, který by podle Vojtěcha Kostihy měl rozhodně šanci na úspěch.