Ve věku 80 let zemřel Ray Dolby, otec technologie prostorového zvuku
V San Francisku zemřel průkopník nahrávek bez šumu a prostorového ozvučení kinosálů. Ray Dolby získal za svou práci mnoho ocenění včetně Oscar, Emmy nebo Grammy. Vedením Dolby Laboratoriem byl dokonce označen za skutečného vizionáře. Jeho technologii pro potlačení šumu u nás pro své vysílání používal i Český Rozhlas.
Tlačítko s nápisem Dolby zaručovalo čistý zvuk z magnetofonu stejně jako dokonalý audio zážitek v kině. Moderní Dolbyho technologie se staly také nedílnou součástí nahrávek Českého rozhlasu.
„Používala se technologie Dolby A a později Dolby SR. Což byla ve své době, dá se říct, nejdokonalejší technologie pro analogový záznam zvuku na magnetický pásek,“ potvrzuje šéf distribuce signálu Českého rozhlasu Pavel Balíček.
„Všechny technologie byly založeny na principu potlačení šumu zeslabením šumových složek při přehrávání pásku,“ dodává Pavel Balíček.
Značka Dolby ale nebyla známá pouze ve vyšších sférách. Výrobci se soustředili i na běžné spotřebitele. Tlačítko Dolby tak znal opravdu téměř každý.
„Technologie Dolby ve spotřební sféře vycházela z jednoduššího principu. Od profesionální se lišila zejména tím, že pracovala v méně pásmech,“ doplňuje šéf distribuce signálu Českého rozhlasu.
Dalším významných objevem Dolbyho laboratoří bylo prostorové ozvučení. Tato technologie od základu změnila vnímání zvuku v kině, říká Stuart Bowling v prezentaci Dolby.
„Helikoptéra ve filmu se teď pohybuje z jednoho reproduktoru do druhého. A to i tehdy, když letí nad jeho hlavou. Když ve filmu udeří blesk, je to slyšet rovnou vedle vás," popisuje Stuart Bowling.
Ray Dolby svou kariéru zahájil ve společnosti Ampex, ve které se podílel na vývoji nahrávání videopásek.
Svou firmu založil v roce 1965 v Londýně. Podnik měl zpočátku pouze čtyři zaměstnance, v roce 1976 se ale přestěhoval do San Franciska, kde došlo k rozšíření o další kanceláře, laboratoře a výrobní závody.