Začíná židovský svátek Jom kipur spjatý s očistným smířením
Ortodoxní i liberální Židé dnes večer přestanou pracovat, aby se až do zítřejšího večera věnovali významnému svátku Jom kipur neboli Dni smíření. Končí jím desetidenní pokání po svátku Roš hašana.
Svátek je předepsán v bibli, lze ho také nazvat dnem prominutí, očisty. Člověk má zpytovat své skutky a usilovat o nápravu, a to jak vůči bohu, tak i vůči člověku.
„Jsou s tím spjaty určité zvyklosti – například než začne modlitba, měl by si člověk upravit vztahy s těmi, s nimiž je nemá dobré, a napravit, pokud něco učinil špatně. To je podmínkou, aby se mohl modlit s čistou myslí a upřímným srdcem,“ vysvětluje ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.
Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát vysvětluje ve Světě o druhé tradice a okolnosti židovského svátku Jom kipur
Podle tradice se v tento den určuje osud člověka na příští rok a pokání má velkou moc zvrátit eventuální zlý ortel, který by člověka jinak doprovázel za špatné skutky.
Je to vážně prožívaný den spojený s přísným půstem. „Začíná předchozí den před východem hvězd a končí po více než 24 hodinách. Modlitba je zaměřena velice niterně, aby byl člověk přiveden k vážnému přemýšlení o svých činech a k odhodlání chovat se příště lépe,“ dodává Pavlát.
Pro všechny nábožensky smýšlející Židy je Jom kipur důležitý, možná nejvýznamnější svátek.