Pro Židovskou obec Liberec je získání svitku velkou událostí. V modlitebně totiž mají jenom jednu tóru, přitom správně má mít každá židovská komunita minimálně tři.
Po skončení archeologických prací se prostor dočká další proměny. Na místě bývalého parkoviště vznikne nové náměstí, které navrhli architekti jako klidovou a odpočinkovou zónu.
47:07
Praha||Adam Drda, Lukáš Květoň|Historie|Příběhy 20. století
V roce 1934 se v Adlerově vile v Ústí nad Labem narodila pozdější veterinární lékařka Hana Adlerová, která vzpomíná v nových Příbězích 20. století. V roce 1949 se vystěhovala do Izraele.
V prosinci 1942 musela většina členů rodiny Kafkových nastoupit do transportu do Terezína a do rodného města se už nevrátili. Zahynuli v koncentračních táborech.
Česká kina promítají snímek Rodinný poklad. Svérázný otec a jeho dcera se v něm vydávají ze Spojených států do Polska pátrat po rodinných kořenech. Radiožurnál mluvil s oběma hlavními představiteli.
Obraz pocházející z období okolo roku 1534 bude prodán v lednové dražbě aukčního domu Christie’s v New Yorku. Muzeum a rodina se rozdělí o výtěžek podle dohody, jejíž podrobnosti jsou důvěrné.
Na svět přišla jen několik týdnů před vypuknutím Slovenského národního povstání. Na rozdíl od mnoha jiných novorozenců to v jejím případě znamenalo velmi tenkou hranici mezi životem a smrtí.
Provozovatel malého podniku poblíž švýcarského lyžařského střediska Davos u soudu dostal pokutu za to, že odmítl pronajmout lyžařské vybavení židovské rodině.
Izraelský nejvyšší soud v červnu rozhodl, že výjimka z povinné vojenské služby nemá oporu v zákoně. Izraelská prokuratura tak armádě nařídila, aby začala odvádět i ortodoxní židy.
Armáda v úterý v prohlášení oznámila, že od neděle 21. července začne „proces vydávání prvotních příkazů k prvnímu předvolání a k posouzení a zhodnocení procedur před náborovým cyklem“.
Ženě je 69 let, žije střídavě v Praze a na Šumavě, kde pomáhá s programem v hartmanické synagoze a za člena Židovské obce ji doporučil i rabín Karol Sidon.
„V Jeruzalémě to nikdy není čistě zábava. Lidé mají dokonce trochu strach. Nikdo neví, co se semele. Je to protest. Demonstrujeme za své místo ve společnosti,“ říká jedna z účastnic pochodu.
Smažené artyčoky (Carciofi alla Giudia) jsou skvělým příkladem toho, jak židovské komunity dokázaly využít i to, co bylo považováno za odpad. Tento pokrm se stal symbolem židovské kuchyně v Itálii.
Židovská obec v Brandýse nad Labem vznikla před pěti sty lety, ale její konec přišel během nacistické okupace Československa. Dnes na ni pamatují v dublinské synagoze, kde mají tóru z Brandýsa.
„Táta šel do Osvětimi, ale náhodou si zachránil život. Čekali na selekci a někdo do něj prý drcnul a řekl mu: ‚Zahoď brejle!‘ Protože, kdo měl brýle, tak šel hned do plynu!“ vzpomíná Jiří Hála.
Portmann se zabývá ve svém výzkumu osudy židovské liberecké obce. „Vzhledem k tomu, že jde o pohraničí, je výzkum do jisté míry náročný. Často je to detektivní práce,“ přibližuje historička.
„Strana demokratů nenávidí Izrael. Jakýkoli Žid, který volí demokraty, nenávidí své náboženství, nenávidí všechno izraelské a měl by se za sebe stydět,“ řekl Trump v rozhovoru.
Podle zprávy sedm ze 47 zemí, které schválily Terezínskou deklaraci z roku 2009, dosáhlo významného pokroku, tři země zaznamenaly podstatný pokrok, třináct zemí určitý pokrok.
Nový grafický román v celkem 22 obrazech představuje hlavní momenty na životní cestě jednoho z nejvýznamnějších světových spisovatelů, kteří se ve svých dílech věnovali holokaustu.
Přežila ghetto v Terezíně, deportaci do Osvětimi-Birkenau a pobyt v několika dalších vyhlazovacích táborech. Letos 8. února zemřela v Praze ve věku 93 let Evelina Merová.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tvrdí, že Izrael nemá v úmyslu znovu obsadit Gazu. Čelí ale tlaku ministrů vlastní vlády, kteří záměr podporují – a ti by třeba mohli jeho vládu „svrhnout“.
„Mural je namalovaný, ale je založený na archivních fotografiích, na kterých se dochoval obraz každodenního života v lublinské židovské čtvrti,“ vypráví Monika Tarajková z Centra Brama Grodzka.