Odborníci debatují o výstavách na Pražském hradě. Některé Hrad neorganizuje
S výměnou prezidentů se změní ledacos. Třeba i výstavy na Pražském hradě. Zatím není jasné, kudy se bude ubírat výstavní program za nového prezidenta Miloše Zemana. Jestli zvolí konzervativnější přístup jako jeho předchůdce Václav Klaus, anebo bude otevřený novým trendům, jako byl první český prezident Václav Havel.
Odborníci oslovení Českým rozhlasem by si přáli, aby dostalo prostor současné světové umění a na Pražském hradě přestali pořádat výstavy soukromí investoři. A ještě poznámka: o vyjádření k tomuto tématu jsme požádali také zástupce Správy Pražského hradu, ti to však odmítli.
Procházíme nejnovější výstavou Pražského hradu. Je v největším pražském výstavním sále v Jízdárně- a jsou tu díla Karla Malicha. Má skvělé recenze a lidem se líbí.
Jenomže tento projekt neorganizuje Správa Pražského hradu ale soukromý sběratel umění, a právě to kritizuje někdejší ředitel Moravské galerie Brno Marek Pokorný:
Proměna areálu Pražského hradu za doby vlády Václava Havla a za éry Václava Klause. Připravila Michaela Vetešková.
„Správa Pražského hradu a Pražský hrad prostě není věc, která se má pronajímat. To, že poskytují prostory za úplatu, byť pro významné, je pro mě zásadní problém. Protože se míchají hrušky s jablky a veřejnost to nerozliší.“
Dodává, že tento jev je čím dál častější a setkává se s ním i v jiných galeriích a muzeích dotovaných státem.
Kultura a byznys
„Pro mě třeba výstava Malicha výborná, ale je pro mě otázka, jestli má na Pražském hradě dělat svůj byznys soukromá společnost, když to přeženu. Já se teď setkal na vernisáži s názorem, že kolega Zdeněk Sklenář zachraňuje českou kulturu.“
„Já bych také zachraňoval českou kulturu, kdybych byl investorem, a ne představitelem veřejné instituce, mohl nainvestovat do nějakého projektu určitou sumu, která se mi jako obchodníku s uměním a člověku, který zajišťuje velmi významné klienty v této republice, vrátí a budu ji moci znovu použít do nějakého podobného projektu,“ řekl Pokorný.
Svou kritikou na toto téma nešetří ani historička umění Milena Bártlová, a k tomu dodává, že Hrad se stává pouze efektním obalem.
„Jen poskytuje jen prázdnou slupku a přitom jako by to byly jeho výstavy. Je tam taková nejasnost za tím. A znovu říkám, že je tam posledních několik vynikajících výstav, které mají na Hradě být, ale nejsou organizované a financované Správou Pražského hradu
Ředitel Ústavu dějin umění Akademie věd Vojtěch Lahoda s kolegy souhlasí, a navíc by uvítal, kdyby se na Hradě pořádalo víc výstav současného umění, jako tomu bylo v prvních létech vlády Václava Havla.
„Pražský hrad se stal takovou jakoby násoskou aktivních tendencí, které chtěly prezentovat tu výtvarnou kulturu hlavně současného nebo moderního umění v nějaké otevřenosti.“
Záštita prezidenta by mohla pomoci k tomu, aby se na Hradě konaly skutečně světové výstavy, ty zatím Vojtěch Lahoda na Hradě chybějí.