Šest stanic pražského metra se načas proměnilo v galerie

Šest předních českých komiksových výtvarníků vstoupilo se svým uměním do prostoru pražského metra. Své výtvory představí ode dneška na stanicích Háje, Opatov, Kačerov, Pražského povstání, I. P. Pavlova a Nádraží Holešovice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní podnik zahájil projekt Umění v metru

Dopravní podnik zahájil projekt Umění v metru | Foto: Filip Jandourek

Dopravní podnik hlavního města Prahy tak zahájil po roční přípravě projekt Umění v metru, který má každý den těšit cestující podzemní dráhy.

Oslovenými výtvarníky jsou například David Böhm, Jaromír 99 nebo Vladimír 518, jehož práce je k vidění na stanici metra C Kačerov.

„Udělal jsem čtyři dvojportréty pražských bezdomovců s tím, že jeden z nich je vždycky civilní a ten druhý je komikově posunutý, čili proto dvojportréty. Dohromady je to osm obrazů nebo kreseb a je to k vidění na sloupech stanice Kačerov,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Smysl výstavy v metru popsal v pořadu Stalo se dnes kurátor projektu Rostislav Koryčánek

Dlouhodobě připravovaný projekt zahájil Dopravní podnik ve spolupráci s festivalem KomiksFEST. Podle ředitele Dopravního podniku Martina Dvořáka je ale partnerství jen dílčí součástí velkého projektu.

„Pointa příběhu je, že systém pražského metra je de facto jeden z největších veřejných prostor v Praze. Můžeme být galerií, kterou prochází denně milion, 500 tisíc lidí, a bylo by hroznou škodou toho nevyužít. Historie pražského metra je z velké části o umění. Cestující a Pražané málo vědí, že v 70. a 80. letech mnoho velmi významných umělců té doby instalovalo svá díla do tehdy vznikajících staveb,“ dodává.

Metro jako galerie

„Od příštího roku chceme rozjet několik dalších dílů akce – první bude snaha zmapovat výchozí pozici a určit, co ze současného metra je zajímavé, na to by pak měli reagovat i vyzvaní umělci,“ uvedl kurátor akce Rostislav Koryčánek.

Fólie podle něj zůstanou v metru nalepené dlouhodobě, zatímco akce reagující na genius loci budou časově omezené a měly by se obměňovat.

„Chtěli bychom podobně jako u komiksů otevřít galerie, které by měly vlastní dramaturgii. Rádi bychom také iniciovali spolupráci s vysokými školami a naučili i turisty chodit do metra nikoli jen jako dopravního prostředku, ale na místo, ve kterém je i něco k vidění,“ dodává kurátor.

Zuzana Filípková, Jan Richter, Kristina Winklerová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme