Co se se znalcem stalo, zjistily Radiožurnál a server iROZHLAS.cz až díky informačnímu zákonu. Kulil, který zkopíroval část svého posudku z internetu, na škole i nadále působí na znaleckých ústavech.
„Oni se ho neptali jenom na zdravotní problémy, ale na to, co s tím nesouviselo, jestli mají rekonstruovat byt, vzít si hypotéku,“ vzpomínala Barbora, která chodila k vůdci sekty na léčení.
Po poslední léčebné seanci začal léčitel konat. Zubařce Magdaleně odeslal textovou zprávu: „Do dvou to musím stihnout, nenech mě v tom.“ Ještě tu noc zemřel.
„Já se neumím potit. To je úplně něco jiného. Když vidíš třeba moje povlečení, to není pot. To je něco, něco. Je to něco, já nevím,“ vysvětloval klientce samozvaný kutnohorský léčitel Richard Šiffer.
Pro část klientů přestal být Richard Šiffer jen léčitelem. Stával se jejich důvěrným přítelem a životním rádcem. Sice nevypadal jako duchovní vůdce, ovlivnil ale životy desítek lidí.
Na začátku byl samozvaný léčitel Richard Šiffer. Navštěvovali ho klienti, kteří již měli stanovenou diagnózu, ale i jen ti, kteří se necítili dobře. Tvrdil, že říká orgánům v těle, co mají dělat.
Podle mluvčí Petry Halíkové spolupracuje s bývalým šéfem Ústavu oceňování majetku Vysoké školy báňské Vladimírem Kulilem jiná část školy. Kam se přesně přesunul, ale odmítá vedení školy i mluvčí říct.
„Vypadá to, že panu Šifferovi se to prostě úplně vymklo z rukou, že už nevěděl, co s těmi lidmi dělat a jak to společenství řídit,“ říká v rozhovoru přední religionista Zdeněk Vojtíšek.
Radiožurnál a server iROZHLAS.cz na základě rozhovorů, soudních výpovědí a dokumentů přinášejí detaily životního příběhu, jehož konci předcházelo několikaměsíční psychické i fyzické mučení.
Vůdce sekty a léčitel Richard Šiffer vybíral od klientů za každé sezení 500 korun. Velké finanční obnosy mu ale později zasílali jeho nejvěrnější následovníci. Někteří i desítky milionů korun.
Před soudní senát pražského soudu přišla vypovídat dvojice znalců, kteří zpracovali posudky v oblasti psychologie a psychiatrie na obžalované zubařku Magdalenu i důchodkyni Irenu.
Kolem léčitele Richarda Šiffera se na Kutnohorsku utvořilo společenství lidí, které mu bezmezně věřilo. Názory ale jeho následovníci přejímali i z časopisu, u jehož zrodu stál sám vůdce sekty.
Předseda dozorčí rady DPP Zdeněk Hřib (Piráti) napsal, že se věc prověří. „Záležitostí se bude zabývat Dozorčí rada Dopravního podniku hlavního města Prahy,“ uvedl. Nejbližší jednání bude 27. března.
Znalec Vladimír Kulil pro pražský dopravní podnik během loňského roku vypracoval za skoro sedm milionů posudek, který – jak zjistil Radiožurnál – je z většiny zkopírovaný z internetu.
Pražský dopravní podnik si kvůli soudnímu sporu nechal zpracovat znalecký posudek na báňské univerzitě v Ostravě. Dokument, jenž z většiny tvoří texty zkopírované z internetu, stál téměř sedm milionů.
Zastupitele překvapilo, když si firma na konci prosince loňského roku objednala za necelý milion korun bez daně pětimístné SUV Hyundai Santa Fe s výkonem 142 kilowatt a pohonem na všechna kola.
Správa železnic chce získat podporu veřejnosti pro zbourání historického mostu v Praze pod Vyšehradem a jeho nahrazení novou konstrukcí. Za 2,3 milionu korun si kvůli tomu najala agenturu Native PR.
„Měl jsem pocit, že je to osoba, která by se nám hodila. Nebyl jsem to ale jen já sám, kdo to říkal,“ dodává v rozhovoru a vyjadřuje se i o fungování ve spolku Občané PRO.
Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál zmapovaly, jak vypadalo jedenáctiměsíční působení kancléřky Jany Vohralíkové na Hradě a co stálo nejspíš za jejím koncem.