Řeholnice ze Školských sester svatého Františka vnímá chytrý telefon jako běžnou součást pracovního i osobního života. Plánuje mobilem brzo také platit.
Řád školských sester svatého Františka má 37 členek a patří k nejpočetnějším v Česku. Řeholnice hospodaří dohromady, platy či důchody tak míří na společný účet. Více se dozvíte v seriálu Radiožurnálu.
94 řeholnic z celkových 916 žije v přísném režimu, v takzvaných kontemplativních, tedy rozjímavých institutech. Jde o trapistky, karmelitky, klarisky nebo dominikánky.
Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež v Duchcově na Teplicku zná Milan dobře. Do Zastávky chodí přes 10 let. Jak říká, potřeboval si najít kamarády, získat sebevědomí a naučit se líp vyslovovat.
„Standardně do našich služeb patří třeba to, že doprovázíme dětské oběti trestných činů k výslechu. Ještě před ním psychologové to dítě připravují, dostane emoční podporu,“ vysvětluje Zora Dušková.
Protože je Šárka studentka, platí organizaci Dejme dětem šanci nájemné tři tisíce korun měsíčně. Kdyby už pracovala a neměla status studenta, částka by byla o dva tisíce vyšší.
Témata jako sociální gramotnost nebo zvládání stresu se dá začlenit do řady předmětů. Například do hodin etické a občanské výchovy nebo také do češtiny a třídnických hodin.
Měsíčně dostává od organizace Člověk v tísni 1500 korun. „Ze stipendia platím školné a všechny věci do školy. Takže z rodinného rozpočtu zbývá víc peněz pro rodinu a moji sestru,“ upřesňuje Adéla.
Olomoucké nízkoprahové centrum organizace Podané ruce pracuje s klienty od 10 do 21 let. Někteří mladí například v noci místo spánku hrají počítačové hry a pak únavu potlačují energetickými drinky.
Karel je studentem druhého ročníku oboru Ladění klavírů a příbuzných nástrojů na Konzervatoři a střední škole Jana Deyla. V Praze bydlí na internátu a bez stipendia by si studium mohl těžko dovolit.
Ve skladbě Pro autisty song přibližuje 12letý Lukáš projevy autismu a to, jak jde s diagnózou zvládat život. Píseň zazpíval spolu se svou třídou ve studiu Radiožurnálu.
Nejčastějším tématem volajících na číslo Linky bezpečí 116 111 bývají psychické potíže. Jde o deprese, úzkosti, sebepoškozování nebo sebevražedné myšlenky a poruchy přijmu potravy.
Iva žila s matkou alkoholičkou do svých osmi let. V seriálu Radiožurnálu popisuje, že její matka měla na prvním místě alkohol a situaci s vlastním dítětem v dětském domově řešit nechtěla.
22letá Viktorie letos končí bakalářský obor na vysoké škole. Pokud nepůjde studovat dál, musí z dětského domova. Na samostatný život se připravuje v tréninkovém bytě v Klánovicích.