Na hradě Český Šternberk došlo k úmrtí jednoho ze členů sekty | Zdroj: koláž iROZHLAS.cz

Mučení v kutnohorské sektě:
půl roku týrání jednoho člena vyvrcholilo jeho úmrtím při lesních rituálech

Český Šternberk | Martin Štorkán a Vít Kubant |

Čtěte celý článek

  • Radiožurnál a server iROZHLAS.cz získaly a poskládaly nové podrobnosti o úmrtí jednoho člena kutnohorské sekty během lesních rituálů, které organizoval vůdce Richard Šiffer.
  • Oddaný následovník Jiří H., kterému se letní pobyty v lese staly osudnými, čelil několikaměsíčnímu psychickému i fyzickému mučení.
  • Týrání nařizoval vůdce a léčitel Richard Šiffer. Podíleli se na něm i další stoupenci, kteří byli pod jeho vlivem a děsili se, že se násilí otočí proti nim.
  • Středočeská kriminálka kvůli tomuto případu na konci loňského roku obvinila šest lidí. Nadále navíc vyšetřuje ještě jedno úmrtí, ke kterému došlo v podobné době.

Léta úspěšně podnikal. Firmu měl v jedné vesničce nedaleko Kutné Hory, kousek odtud i bydlel. Lidé, kteří ho znali, ho popisují jako šikovného řemeslníka, kterému se dařilo. Najednou ale Jiří H. všechno rozprodal a zmizel.

ON, náš vůdce: jak fungovala sekta plná psychického nátlaku a teorií o pekle i elfech

Číst článek

Propadl totiž kutnohorskému léčiteli Richardu Šifferovi, kterého v říjnu 2022 usmrtily dvě jeho stoupenkyně. „Začal se stýkat jenom s tou sektou nebo s lidmi z toho společenství. A dal ruce pryč i od rodiny,“ popsal reportérům Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz člověk, který s Jiřím léta provozoval byznys.

K ezoterismu a podobným věcem podle jeho příbuzných a známých tíhnul vždycky. Nakonec se mu to stalo osudným, předloni v srpnu totiž za podivných okolností zemřel. Těsně před smrtí podstoupil lesní rituál, který mu nařídil vůdce společenstva Šiffer.

Radiožurnál a server iROZHLAS.cz na základě rozhovorů, soudních výpovědí a dokumentů přinášejí detaily životního příběhu, jehož konci předcházelo několikaměsíční psychické i fyzické mučení.

Použití jmen

Reportéři Českého rozhlasu znají identitu všech osob v textu. Z důvodu respektování soukromí a citlivosti celého případu však většinu z nich neuvádí. 

Kamarádi z kina i bazénu

Se samozvaným léčitelem Šifferem se Jiří znal dlouhá léta, jak potvrzují lidé z jeho okolí. Měli být kamarádi ještě předtím, než si vytvořili vztah léčitel-klient a dávno předtím, než kolem sebe Šiffer vytvořil sektu. „Nevím, jestli se znali od dětství, ale znali se dlouho,“ potvrdila reportérům Jiřího exmanželka.

I díky tomu se Jiří zařadil mezi Šifferovy nejbližší. V jednu chvíli se uvnitř skupiny dokonce mluvilo o tom, že si z něj léčitel vychovává svého nástupce. „Richard s ním chodil do bazénu, oba měli rádi sauny, jezdili spolu do kina,“ popsala ve své výpovědi před soudem jedna z následovnic.

Šiffer využil svého dlouholetého přítele také v rámci jakéhosi sociálního experimentu, kdy jednotlivým členům sekty určoval, s kým budou žít. Jiří takto dva dny bydlel u zubařky Magdaleny. Léčitel jí s neodkladným požadavkem, aby u sebe v bytě ubytovala někoho dalšího, zpravidla muže, zavolal v průběhu let hned několikrát.

Stoupenci

Do nitra kutnohorské sekty

Nová podcastová série Radiožurnálu, kterou od 27. května najdete na iROZHLAS.cz, mujRozhlas a dalších podcastových aplikacích.
Uslyšíte detaily z několikaměsíčního pátrání a mapování lidí kolem vůdce Richarda a jeho vnitřního kruhu. Reportérům Vítu Kubantovi a Martinu Štorkánovi se podařilo shromáždit řadu dosud neznámých výpovědí a svědectví, které poodhalí jednak zrod, ale i fungování kutnohorské sekty až po tragické vyvrcholení, které teď řeší policie i soud.

Uvnitř společenství Šiffer určil zubařce roli jakési „černé ovce“, kterou různými způsoby ponižoval. Také se jí před ostatními vysmíval za věci, které si především vymyslel on sám. Namátkou tvrdil, že je neschopná, málo uklízí a trpí neovladatelnou touhou po mužích.

Domnělý styk

Jenže na konci roku 2021 Šiffera opustily dvě ženy, se kterými skoro dvacet let sdílel domácnost. On si za novou partnerku překvapivě zvolil právě Magdalenu a rozhodl se ji především pro sebe „očistit“, protože byl přesvědčený a hlásal, že každá žena má mít v životě jediného muže.

„Předpokládali jsme, že to nastane, ale že to dojde do takových konců, to by mě v životě nenapadlo,“ vypověděla před soudem jedna z dvojice žen, které Šiffera opustily. Dodala, že „Jirku měl začít Richard týrat“ hned po jejich odchodu.

Ty dva společné dny Jiřího a Magdaleny najednou hrály klíčovou roli.

Šiffer si totiž usmyslel, že spolu měli intimní styk, a rozhodl se, že z nich dostane přesný popis toho, jak probíhal. Svým následovníkům říkal, že má rád policejní výslechy a podle toho se i choval: neustále se vracel k dvoudennímu soužití a vyptával se i na ty nejmenší detaily. Ani s jednou verzí, kterou mu předložili, však nebyl spokojený. Tvrdil totiž, že „pravdu“ zná jen on sám.

Neuskutečněný plán vůdce kutnohorské sekty Richarda: domy se zlatým řezem pro nejvěrnější členy

Číst článek

Na začátku roku 2022 Šiffer do arzenálu svých výslechových postupů přidal i fyzické mučení. Když Jiří neodpovídal podle jeho představ, chlubil se léčitel před ostatními, že mu vytrhal zuby, a hrozil, že pokud neřekne pravdu, přijde o další.

Že k trhání skutečně došlo, považují kriminalisté za prokázané. „Šiffer říká, že mu vymlátil všechny zuby, jeden po druhém, kleštěmi,“ stojí v dokumentu, do kterého měly Radiožurnál a server iROZHLAS.cz možnost nahlédnout. Ostatním svým klientům pak předpovídal, že Jiří H. bude umírat v bolestech, protože mu způsobil rakovinu prostaty.

Týrání Jiřího bylo podle členů společenství na denním pořádku. Šiffer mu vyhrožoval, že ho přestane léčit a on zemře. Měl absolutní moc nad jeho životem. Jiří mu totiž – stejně jako řada dalších – uvěřil, že vidí každý jeho krok i myšlenku. Že mu silou vůle dokáže způsobit vážné onemocnění nebo smrt.

Nastaly třeba situace, kdy Šiffera Jiří neposlechl a on mu nechal vystěhovat celý byt. Sebral mu od něj i klíče a dříve úspěšného podnikatele nechal několik dní bydlet v autě. Navíc ho Šiffer začal i hypnotizovat a ještě si za to nechával štědře zaplatit – 66 tisíc korun za jednu seanci.

Šest obviněných

V případu úmrtí v lesích u Českého Šternberku obvinila středočeská kriminálka v listopadu loňského roku šest lidí. Vyšetřovatelé došli k předběžnému závěru, že tři z nich se dopustili trestného činu vydírání v organizované skupině, další při tom použili zbraň a jeden svým jednáním způsobil smrt. Pět z těchto členů navíc neposkytlo první pomoc.

Celé to pak vyústilo v to, že si Jiří ublížil i sám. V červenci po dalším neúspěšném výslechu vzal zahradní nůžky a ustřihl si jimi malíčky na nohou.

V lese u Šternberka

Rány se mu podle několika členů společenství nehojily dobře. I v takovém stavu ho ale Šiffer začal posílat do lesů u hradu Český Šternberk. V přírodě musel Jiří pobývat nahý, bez jídla a bez vody.

Takových ozdravných pobytů, jak to nazývali někteří Šifferovi následovníci, se zúčastňovali i další členové sekty. Léčitel jim to nařizoval s tím, že si tam uvědomí své údajné sexuální deviace. Lidé většinou v lese zůstávat nechtěli, ale nakonec se podřídili. Ze svého vůdce měli extrémní strach, dlouhodobě jim totiž vyhrožoval, že jim přivolá onemocnění nebo přímo způsobí smrt.

Jiří se takových pobytů zúčastnil několikrát, na poslední se vypravil v pondělí 15. srpna 2022 před půlnocí. Další lidé ze společenství ho přivezli do českošternberkských lesů v kufru auta, a protože se mu podle jejich slov takové pobyty v minulosti líbily, nechali ho tam. Kromě něj tam ten večer zůstali ještě tři muži a jedna žena.

Další je tam na příkaz Šiffera jezdili kontrolovat. Při takových inspekcích na ně nejdřív zapískali. Když se pak nahé postavy zpoza stromů vynořily, dostaly několik otázek: proč tam jsou, jak se jim v lese daří a jestli se už zamysleli nad svým chováním. To se ten týden opakovalo v úterý a ve středu po setmění, kdy na prohlídku dorazil i sám Šiffer. Jiřího se opět ptal na jeho soužití s Magdalenou.

Potřebujete pomoct?

Pokud máte pocit, že vy nebo váš blízký prožíváte něco podobného, nevíte si rady, jak se ze společenství vymanit, nebo potřebujete pomoci, můžete se obrátit na několik služeb, které v Česku působí. Existuje Linka první psychické pomoci – má číslo 116 123. Můžete na ni volat odkudkoli zdarma. Pro oběti trestných činů je tu Bílý kruh bezpečí. I na něj je možné se obrátit. Anebo se ozvěte odborníkům z poradny Společnosti pro studium sekt a nových náboženských hnutí na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy.

„Pak chtěl Šiffer odejít s tím, že osoby, které na místě zůstanou, zemřou,“ stojí v jednom dokumentů, který se věnuje trestnímu stíhání šestice osob.

Výhrůžky smrtí i vyloučením ze společenství v tu chvíli lidi, kteří měli zůstat v lese, vyděsily. Začali na Šiffera naléhat, ať se vrátí. Nakonec si dal říct. Zpátky do temného lesa ale nepřišel odpouštět.

Jiří se v tu chvíli pokusil utéct, další stoupenci mu v tom však zabránili a zalehli ho na zemi. Nakonec měl skončit v kleče „na čtyřech“ před Šifferem, který se z něj opět pokusil dostat ucelenou výpověď o soužití s Magdalenou, především pak přiznání, že ji chtěl znásilnit.

Domnělou „pravdu“ však znal pouze léčitel, a tak před ním Jiří se svými verzemi opět neobstál. V tom se Šiffer rozhodl přitvrdit a přikázal dalším dvěma mužům, že za každý nesprávně zodpovězený dotaz Jiřího fyzicky potrestají dřevěnou tyčí. Sám vůdce podle policie nezasadil ani jeden úder. Dva muže, kteří jeho pokyny plnili, policie později obvinila ze zločinu vydírání se zbraní, jednoho z nich navíc s následkem smrti.

Rány do všech částí Jiřího těla ustaly až poté, co nahý muž přistoupil na vůdcovu verzi a přiznal, že se pokusil zubařku znásilnit. V ten moment Šiffer z lesa i s dalšími vyvolenými odešel.

Vůdce radši zmizel

Vrátili se tam až o další dva dny později během pozdního odpoledne. To už ale zmláceného Jiřího našli v bezvládném stavu. V tu chvíli se Šiffer zalekl a ujel. Ostatní přesto dál věřili, že nadpřirozené schopnosti jejich vůdce muži pomůžou spíše než záchranáři a vydali se léčitele hledat do Kutné Hory.

„Jiřího H. odnesli, naložili do kufru jeho vozu,“ zrekonstruovali vyšetřovatelé převoz s tím, že řidič při jízdě terénem prorazil chladič.

Parkoviště pod hradem Český Šternberk | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz
Parkoviště pod hradem Český Šternberk | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Po dramatické cestě, kterou museli dokončit tažením jednoho z aut na laně, přijeli ke kutnohorskému plaveckému bazénu. Šli za Šifferem, který bydlel nedaleko odtud. Ani tentokrát ho ale nepřesvědčili, aby Jiřímu pomohl. Až poté podle policie zavolali záchrannou službu. Podle pitevní zprávy citované v jednom z dokumentů byl ale již léčitelův dlouholetý přívrženec několik desítek minut, možná hodin po smrti.

Trýznivého obřadu se měl zúčastnit i další muž ze společenství – František J., kterému Šiffer taktéž tvrdil, že v sobě nosí nevyřešenou sexuální minulost. Ten se už v předešlých dnech zúčastnil inspekčních výjezdů do lesů a viděl tedy, jak zbědovaně vypadají lidé, kteří se rituálu účastní.

V pondělí měl František J. odvézt skupinu do šternberských lesů svojí dodávkou, na smluvené místo ale nedorazil a ani se neozýval. Až druhý den našli kriminalisté jeho tělo mezi obcemi Kozojedy a Truba, asi půl hodiny jízdy autem od Kutné Hory. Jak a proč František J. zemřel, stále vyšetřuje policie. Někteří členové sekty ale vypověděli, že spáchal sebevraždu. Mohl se podle nich obávat toho, že mu Richard nakáže, aby se do lesního rituálu také zapojil.

Vyhrožování a tělocvik

K léčení k Richardovi se bylo podle výpovědí svědků možné dostat pouze na doporučení. Vždy si vyžádal fotografii nového „pacienta” a nějaké informace o něm. Při prvním sezení pak dokázal překvapit tím, kolik toho o jejich životech ví.

Hlavními nástroji, kterými Richard ovládal společenství, byly manipulace, vyhrožování a pocit osamělosti. Tím, že se od začátku profiloval jako léčitel, často si vynucoval poslušnost tvrzením, že nad samotnými členy nebo nad jejich blízkými již nebude držet „ochrannou ruku“.

Podobným způsobem vyhrožoval i obžalované zubařce. Nejprve jí „diagnostikoval“ závažnou nemoc. „Byl jsem u toho, kdy jí řekl, že má roztroušenou sklerózu. Pokud nebude dělat to, co jí říká, skončí na invalidním vozíku, že bez něj nemá žádnou šanci žít,“ vzpomínal si jeden ze členů před soudem.

Tento svědek také popsal, jaká největší obava ve skupině panovala: že je léčitel ze společenství vyloučí.

„V té chvíli se vám zhroutil svět, život ztratil jakýkoli smysl. Mně poslal esemesku a rok jsem byl mimo tu skupinu. Pak přišla skoro přesně po roce – v neděli ve 4 hodiny – esemeska, to se mi rozsvítilo světlo, že ten život zase začíná. Tím si, myslím, dokázal dostat lidi do takové situace, že já už jsem pak ničemu nevzdoroval. Už jsem si nedovolil nechat se podruhé vyhodit, zažít to psychické peklo, které pak máte v hlavě,“ řekl.

Stejné zážitky sdílela i jeho tehdejší žena. „Byla jsem vyhozená, ne jednou. Byla jsem asi odstrašující příklad. Většina z nich měla strach, že budou vyhození,“ uvedla.

Právě přes SMS Richard podle členů společenství většinou řešil konflikty. Když chtěl někoho konfrontovat, posílal své následovníky.

Své nohsledy posílal třeba i proto, aby jiným členům vysvětlili, jak mají uklízet a udržovat doma pořádek.

Také nutil členy společenství ke cvičení. Někteří museli třeba každé ráno udělat 222 kliků. Sportovní výkon pak měli podpořit tím, že spolykali pilulky léku wobenzym a vypili proteinové nápoje.

Při skupinových „terapiích” to podle svědků vypadalo tak, že byl vždy jeden člen společenstva, kterého Richard chválil a ostatním dával za vzor. Situace se ale mohla rychle změnit a z premianta byl najednou otloukánek celé skupiny.

Smrt neúspěšného vůdce

Přední český religionista Zdeněk Vojtíšek, který v kauze vypracoval i znalecký posudek, se domnívá, že se v té době Šifferovi vymklo celé společenství z rukou a po svých stoupencích chtěl věci, které nebylo možné splnit. I proto se možná uchyloval k tvrdším a tvrdším trestům.

„Z nějakého důvodu, ať už chtěl potvrdit tu svou vůdcovskou roli, nebo sám si s tím nevěděl rady, tak mu nemohli říci variantu příběhu, kterou chtěl slyšet. A on je neustále trestal. A trestal je pak i tím násilím, které nakonec ohrozilo život, a dokonce způsobilo smrt toho muže,“ řekl pro Radiožurnál a server iROZHLAS.cz odborník na sekty a nová náboženská hnutí z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy.

Léčitel Richard s jedním z nových sportovních vozidel | Zdroj: iROZHLAS.cz
Léčitel Richard s jedním z nových sportovních vozidel | Zdroj: iROZHLAS.cz

Krátce po událostech u Šternberka, na začátku října 2022, zemřel i sám léčitel. Dvěma ženám ze svého společenství přikázal, aby ho usmrtily. Podle Vojtíška se tak zřejmě rozhodl i kvůli tomu, co způsobil Jiřímu a Františkovi.

„To je vlastně taková má odvěká teorie, že Richard byl velmi neúspěšný, cítil se v koutě, a proto zvolil tenhle způsob odchodu z tohoto světa,“ míní odborník.

Případ kutnohorské sekty se pak začal odkrývat až loni na jaře u Městského soudu v Praze. Před ním stojí dvě ženy obžalované ze Schifferovy vraždy. Soud jako svědky předvolal další členy společenství, kteří vypovídali, že léčitel postupem času přebral absolutní kontrolu nad jejich životy a psychicky i fyzicky je týral. Nejbližší jednání, během kterého vystoupí autoři revizního znaleckého posudku obou žen z oblastí psychiatrie a psychologie, je nařízeno na 27. května 2024.

Martin Štorkán a Vít Kubant

Související témata: Kutnohorská sekta, násilí, manipulace, mučení, sekta, les, smrt, policie, Kutná Hora, Zdeněk Vojtíšek