Alternativa k plastům: chytré bahno
Může směs vody a obyčejného jílu nahradit plastické hmoty? Skupina japonských vědců se domnívá, že taková šance existuje.
Snaha zbavit vyspělý svět závislosti na ropě vede k rozvoji alternativních zdrojů energie. Méně se ale mluví o tom, že velkou část ropy spotřebovává také výroba polymerů pro tvorbu plastických hmot. Japonští vědci pod vedením Takuzo Aidy v časopise Nature nabízejí velmi zajímavou alternativu plastů, které říkají chytré bahno. Vědci smíchali několik gramů jílů se 100 gramy vody a přidali malé množství polyakrylátu sodného. Ten ve směsi funguje jako "molekulární tmel", který jíl rozdělí do mnoha vrstev o nanometrové tloušťce.
Směs pak vytvoří průhledný hydrogel, který je z 98 % složený z vody. Přesto je podle vědců dostatečně pevný na to, aby mohl konkurovat plastům. V plastických hmotách pevnost materiálu udávají kovalentní vazby mezi jednotlivými molekulami. Hydrogel z vody a jílu ale pracuje s supramolekulárními silami, které se uplatňují mezi vrstvičkami jílu a polyakrylátem sodným. Vytvoření hydrogelu trvá asi tři minuty a je až zázračně jednoduché. Výhodou jsou také jeho regenerační vlastnosti. Japonští vědci proto ve svém chytrém bahně vidí jeden z "materiálů budoucnosti". Jiní odborníci jsou skeptičtější a tvrdí, že materiálové vlastnosti plastů bude chytré bahno dohánět jen těžce.
Zdroj: New Scientist, Nature