Bavlněná čistička vody
Bavlna, stříbro, nanotrubičky a elektrický proud. Tak málo věcí stačí k tomu, aby si vědci mohli v laboratoři připravit pitnou vodu.
Přenosné, jednoduché a levné zařízení, které by z vody odstranilo všechny bakterie a další mikroorganismy, je věc, kterou by ocenili nejen lidé z rozvojových zemí. Výzkumníci ze Stanfordovy univerzity přišli s vynálezem, který by toto přání mohli splnit. Miniaturizovanou čističku vody tvoří bavlna, jejíž vlákna vědci impregnovali stříbrnými nanodrátky a uhlíkovými nanotrubičkami. Jediné, co člověk potřebuje k tomu, aby zařízení uvedl do chodu, je slabý elektrický proud.
Karbonové nanotrubičky přilnou k jednotlivým vláknům bavlny, zatímco o trochu větší stříbrné nanodrátky se vměstnají mezi jednotlivá vlákna. Nanotrubičky jsou vodivé a pokud do látky pustíme slabý elektrický proud, bude se šířit po celé struktuře. Bakteriím přítomným ve vodě začnou praskat buněčné membrány a stříbro, které má antibakteriální účinky, je rychle zahubí. Když vědci prolili kontaminovanou vodu přes bavlněnou čističku, zbavili ji 89 % přítomných bakterií Escherichia coli. Po trojím přelití už to bylo 98 %, což znamená, že voda by se bez nebezpečí dala vypít.
Zdroj: NanoLetters, NewScientist.