„Důvodů je několik. Jednak je sucho, máme odstavený vodní zdroj v Brodě nad Dyjí. Ta voda chybí a musíme ji zásobovat odjinud,“ upřesňuje ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav Milan Vojta.
V Beskydech až třetí stupeň povodňové aktivity. Záležet bude na délce a hlavně intenzitě srážek, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který situaci následně Radiožurnálu popsal.
Výstraha před silnými bouřkami platila ve více než polovině francouzských departementů a záchranáři neustále vyjížděli k novým případům. Bez proudu se dočasně ocitlo více než 100 000 domácností.
„Od září prakticky nepršelo, srážky, které napadly přes zimu a jaro, stačí sotva na zalévání, ale na doplnění spodních vod nestačí,“ vysvětluje starosta Číměře Radek Kněžínek.
Částečně mohou situaci zlepšit lokální bouřky, které očekávají meteorologové v pondělí a také ve čtvrtek a v pátek. Nicméně celkově se bude situace zhoršovat.
„Takto nízkou hladinu v květnu tady nepamatuji,“ řekl správce kempu, který leží na řece Ohři. „Na jaře tady obvykle teče mezi 2,8 až 3 kubíky vody, teď je to asi jen 1,3 kubíku.“
„Největší problém je alkohol na vodě, protože v tu chvíli člověk ztrácí zábrany, dost přeceňuje své síly a třeba i nerespektuje značení,“ říká mistryně světa v raftingu a průvodkyně Anna Kašparová.
Zařízení, které mladý vědec vytvořil, dokáže zlikvidovat 98 procent bakterií ve vodě za pouhé tři minuty. Spojením svých výzkumů vytvořili Tomáš Čermák a Anna Podmonická systém PURA.
Komentovaná prohlídka trvala přibližně hodinu a půl a poskytla nejen technické informace, ale také pohled do historie elektrárny a jejího významu pro region.
V Seině se nacházejí škeble plochá, velevrub tupý a velevrub středomořský. Hydrobiolog Vincent Prié si myslí, že spojovat výskyt těchto živočichů s opatřeními městských úředníků by bylo předčasné.
Firma začne od února byty opravovat. „Každý večer se modlíme, aby to bylo co nejdříve, abychom se mohli vrátit,“ řekla paní Petra s tím, že v současnosti bydlí s rodinou u tchyně.
Miliony lidí v Indii mají čistší pitnou vodu díky nanočásticovým filtrům. Špičkové technologie nemusejí být drahé a mohou spolehlivě fungovat i na venkově.
Do vodních toků se dostává také fosfor a dusík, ať už z domácností, nebo se zbytky hnojiv z polí. Vědci se proto se svými bioreaktory zaměřili taky na ně.
Státní developer (SIRS) i autoři nedávno zveřejněné studie záplavového území tvrdí, že data ze zářijových povodní potvrzují jejich dřívější výpočty. Navrhovaná řešení v okolí parku budou dostatečná.
Polské policejní statistiky vypovídají o tom, že od roku 2021 roste počet utonutí na otevřených vodních plochách. Za celý minulý rok, se v Polsku utopilo 450 lidí.
Pokračující tropické počasí se negativně podepisuje na kvalitě vody na přírodních koupalištích. Většina lokalit má sice vodu bezpečnou, ale několik z nich je i kvůli sinicím ke koupání nevhodných.
Pramen století, jehož vodu využívají obyvatelé Aše i okolí od nepaměti, by mohl být oficiálním léčivým zdrojem. Radní města schválili financování potřebného výzkumu.
Ostrov kvůli cestovnímu ruchu spotřebovává více vody, než kolik činí kapacita jeho zdrojů. Rozdíl pokrývá díky odsolovacímu zařízení, což ale podle odborníků není udržitelné řešení.