Česku hrozí, že bude muset vrátit EU miliardy za zpožděné projekty vědeckých center
Dva velké české projekty, které spolufinancuje Evropská unie, jsou ohroženy. Podle Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace nejsou vědecké centrum Superlaser ELI a biomedicínský BIOCEV připraveny a hrozí, že by Česko muselo vracet desítky miliard korun Evropské unii.
Podle místopředsedkyně Rady Miroslavy Kopicové se zpožďují termíny staveb a nákupu přístrojů.
„Já se obávám, že ty projekty nejsou dostatečně daleko. To znamená, že jsou zpožděny a že se nám blíží termín, kdy vlastně budeme mít uzavřeny evropské prostředky. A zdá se mi, že oba dva projekty se spoléhají na to, že nám Evropská komise termín prodlouží,“ vysvětlila.
Redaktorka Petra Benešová zjišťovala, proč jsou některá vědecká centra v ohrožení
„Protože kdybychom nesplnili zadání, které jsme podepsali Evropské komisi, tak bychom prostě prostředky vrátili. A bavíme se v řádu miliard, čili to už není legrace,“ dodala.
Vědecká centra navíc podle dalšího člena Rady Zbyňka Frolíka nemají dostatek vědců:
„Potřebujeme pro fungování infrastruktur velmi kvalitní týmy, z nichž část bude muset být importována ze zahraničí. Tady se i ukazuje určitá vyšší mzdová nákladnost, protože špičkoví zahraniční vědci nepracují za stejných mzdových podmínek jako naši čeští vědci.“
Superlaser ELI má být jediným centrem svého druhu ve střední Evropě a BIOCEV by měl posouvat hranice v oblasti nových materiálů a v biomedicíně. Vláda chce proto podle něj udělat vše, aby excelentní projekty udržela.
Zástupci centra BIOCEV tvrdí, že se vše stihne v termínu. „Je pravda, že jsme zpoždění, ale to je do značné míry dáno okolnostmi, které jsme nemohli ovlivnit,“ potvrdil Václav Hořejší.
A pokračoval: „Projednávání toho projektu v Bruselu a potom na ministerstvu školství bylo velmi zdlouhavé, a sice k tomu přispělo to, že jsme v loňském roce podcenili přípravu projektové dokumentace. Ale jinak bych řekl, že my i tak máme docela velkou rezervu, my máme roční rezervu.“