Česku hrozí, že bude muset vrátit EU miliardy za zpožděné projekty vědeckých center

Dva velké české projekty, které spolufinancuje Evropská unie, jsou ohroženy. Podle Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace nejsou vědecké centrum Superlaser ELI a biomedicínský BIOCEV připraveny a hrozí, že by Česko muselo vracet desítky miliard korun Evropské unii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace projektu superlaseru z webu  extreme-light-infrastructure.eu

Vizualizace projektu superlaseru z webu extreme-light-infrastructure.eu | Zdroj: ČTK

Podle místopředsedkyně Rady Miroslavy Kopicové se zpožďují termíny staveb a nákupu přístrojů.

„Já se obávám, že ty projekty nejsou dostatečně daleko. To znamená, že jsou zpožděny a že se nám blíží termín, kdy vlastně budeme mít uzavřeny evropské prostředky. A zdá se mi, že oba dva projekty se spoléhají na to, že nám Evropská komise termín prodlouží,“ vysvětlila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Petra Benešová zjišťovala, proč jsou některá vědecká centra v ohrožení

„Protože kdybychom nesplnili zadání, které jsme podepsali Evropské komisi, tak bychom prostě prostředky vrátili. A bavíme se v řádu miliard, čili to už není legrace,“ dodala.

Vědecká centra navíc podle dalšího člena Rady Zbyňka Frolíka nemají dostatek vědců:

„Potřebujeme pro fungování infrastruktur velmi kvalitní týmy, z nichž část bude muset být importována ze zahraničí. Tady se i ukazuje určitá vyšší mzdová nákladnost, protože špičkoví zahraniční vědci nepracují za stejných mzdových podmínek jako naši čeští vědci.“

Superlaser ELI má být jediným centrem svého druhu ve střední Evropě a BIOCEV by měl posouvat hranice v oblasti nových materiálů a v biomedicíně. Vláda chce proto podle něj udělat vše, aby excelentní projekty udržela.

Zástupci centra BIOCEV tvrdí, že se vše stihne v termínu. „Je pravda, že jsme zpoždění, ale to je do značné míry dáno okolnostmi, které jsme nemohli ovlivnit,“ potvrdil Václav Hořejší.

A pokračoval: „Projednávání toho projektu v Bruselu a potom na ministerstvu školství bylo velmi zdlouhavé, a sice k tomu přispělo to, že jsme v loňském roce podcenili přípravu projektové dokumentace. Ale jinak bych řekl, že my i tak máme docela velkou rezervu, my máme roční rezervu.“

Petra Benešová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme