Potvrzeno: Dinosaury vyhubil asteroid
Mezinárodní panel 41 vědců znovu zhodnotil veškerá známá data a vynesl verdikt v kauze vyhynutí dinosaurů. Podle něj je jediným viníkem asteroid, který vyhloubil Chicxulubský kráter.
Na rozhraní křídy a třetihor před 65 miliony let postihlo Zemi hromadné vymírání, při kterém rychle a nenávratně zmizeli nejen všichni neptačí dinosauři, ale také pterosauři, velcí mořští plazi a mnoho dalších druhů organismů. Dohromady zmizelo 50 až 70 procent všech druhů rostlin a živočichů. Současný výzkum naznačoval, že událost způsobila pád asteroidu do oblasti Yucatánu. Spoluviníkem mohl být buď další impakt, nebo masivní vulkanická aktivita, která způsobila ochlazení planety. Dokladem dávného vulkanismu jsou indické Dekkánské trapy čili území o rozloze 500 000 km čtverečních, které pokrývá 2 km vysoká vrstva ztuhlé lávy.
Tým 41 odborníků z různých zemí znovu přezkoumal veškerá pro a proti jednotlivých teorií a zhodnotil práce paleontologů, geochemiků, geofyziků, sedimentologů a odborníků na modelování klimatu. Došel k závěru, že jediným věrohodným vysvětlením celé události je dopad 10 km dlouhého asteroidu, který na poloostrově Yucatán vyhloubil 180 km široký Chicxulubský kráter. Zároveň vyvolal mohutná zemětřesení a požáry, vlny tsunami a dočasnou globální zimu.
V časopise Science vědci uvádějí, že klíčovou informací jsou především geologické stopy impaktu, jejichž množství i hustota výskytu stoupá spolu s blízkostí Chicxulubského kráteru. Proti teorii dalších impaktů ale hovoří nedostatek důkazů, zatímco dekkánský vulkanismus vylučuje zejména špatné načasování. Masivní sopečná aktivita se sice podepsala na globálním klimatu, ale došlo k tomu celé stovky tisíc let před koncem křídového vymírání a dopad na mořské i pozemní ekosystémy byl jen malý.