Starobylý původ řeky Jang-c'-ťiang

Řeka Jang-c'-ťiang za sebou nemá historii dlouhou jen pár milionů let. Podle nové studie se do oblasti Tří soutěsek poprvé zakousla asi před 45 miliony let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Území přehrady Tři soutěsky - v levé a pravé třetině je patrná stavba hrází

Území přehrady Tři soutěsky - v levé a pravé třetině je patrná stavba hrází | Foto: NASA/JPL-Caltech

Třetí nejdelší řeka světa, čínská Jang-c'-ťiang, hrála významnou roli v rozvoji čínské kultury. Nejdůležitější pro historický, kulturní i geomorfologický vývoj byla patrně 200 km dlouhá oblast Tři soutěsky, která odděluje Sečuán na západě od nížin střední a východní Číny. Bez transportní stezky vytvořené Třemi soutěskami by byla zemědělská oblast jihozápadní Číny, kde se pěstuje rýže, izolována od zbytku země nepřístupnými horami.

Dosavadní výzkumy stáří řeky se opíraly o analýzu říčních sedimentů ze Tří soutěsek, které byly staré jen něco mezi 1 až 2 miliony let. Zdálo se, že řeka je tedy relativně mladá, což jejímu tvaru příliš neodpovídalo. Vědci z Durhamské univerzity ale zjistili, že zkoumané sedimenty pocházely z vrstev, které se vytvořily dávno po vzniku Tří soutěsek. Stáří tohoto útvaru teď vědci odhadují na 45 milionů let, což znamená, že Jang-c'-ťiang je mnohem starší, než se zatím soudilo.

Zdroj: Durham University

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme