‚Netušili jsme, že je to skutečné místo.‘ Rodina z USA po desetiletích zjistila, že má model kaple z Radhoště
Cyrilometodějská kaple na Radhošti nečekaně spojila beskydský spolek s americkou rodinou. Lidem, kteří se o svatostánek zasvěcený slovanským věrozvěstům starají, přišel e-mail z New Yorku, kde byly fotografie zmenšeniny kaple a také pozoruhodný příběh.
„Ahoj, píšu vám, protože mám něco velmi zajímavého, o čem se snažím zjistit více informací, a myslím, že by vás to mohlo také zajímat,“ začíná e-mail Američana Paula Keragy. E-mail přes turistické informační centrum doputoval až k Matici Radhošťské – spolku, který se o kapli stará.
‚V té schránce je ukryto kus vlastenectví a nostalgie.‘ Poslechněte si reportáž Andrey Brtníkové
„První mojí emocí bylo samozřejmě velké překvapení, protože jsem nečekal, že taková fotka s kapličkou z Radhoště může přijít z New Yorku, z Ameriky,“ vzpomíná pro Radiožurnál Josef Krůpa z Matice Radhošťské.
„V 50. letech 20. století probíhal v Brooklynu v New Yorku výprodej ze dvora jednoho starého kostela, kde uklízeli sklep, a můj otec tam jako malý chlapec koupil starý model kostela. Model měl u sebe až do své smrti v loňském roce,“ píše v e-mailu beskydskému spolku dědic zmenšeniny radhošťské kaple Keraga.
„Ten model je velmi jedinečný, viděl jsem ho celý svůj život, ale až dosud jsme nikdo z naší rodiny neměli ani tušení, že jde o skutečné místo,“ dodává.
Americká rodina totiž využila umělou inteligenci a tak zjistila, že na zvláštní dřevěné skříňce je vyobrazená kopie významné sakrální stavby v Beskydech. Pečlivě uchovávaná krabička v sobě skrývá dojemnou vzpomínku na domov.
Dřevěný a 240 let starý. Evangelický toleranční kostel ve Velké Lhotě stojí stále v původní podobě
Číst článek
„Podívejte, tady je to dobře vidět. Když se zvedne víko krabičky, je na něm vyrytý text, taková parafráze národní hymny, která končí slovy: Pod Radhoštěm domov můj,“ ukazuje na fotografii Krůpa.
„A tady vidíte, že ve schránce jsou uloženy hlína a kamení, pravděpodobně z Radhoště. Nikdo za ty dlouhé roky hlínu ani kamení nevysypal,“ ukazuje.
Lidé z beskydského spolku si myslí, že majitel dřevěné kopie zřejmě k Radhošti a kapli žádný vztah neměl. „On si prostě ten model donesl domů, protože se mu to líbilo. Pro nás je v tom skrytý zajímavý, tajemstvím obklopený příběh. V té schránce je ukryto kus vlastenectví a nostalgie,“ zdůrazňuje Krůpa.
Emigranti z Beskyd
To, že se v daleké Americe objevila vzpomínka na Beskydy, ale už pro něj tak záhadné a tajemné není.
Vědci ukázali, jak mohl vypadat svatý Václav. Použili program pomáhající na operačních sálech
Číst článek
„Z chudobného kraje pod Radhoštěm byla z ekonomických důvodů velká vlna emigrantů do Spojených států. Velká část se jich například uchytila v Texasu. A když se jim tam lépe dařilo, tak potom i pomáhali financovat stavbu kaple na Radhošti,“ vysvětluje Krůpa z Matice Radhošťské.
„Například v muzeu ve Frenštátě pod Radhoštěm je celá část expozice věnována právě vysídlencům do Spojených států, především do Texasu,“ připomíná.
Lidem z Matice Radhošťské ani z Muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm se s autorem e-mailu Paulem Keragou zatím nepodařilo zpětně navázat kontakt. Doufají, že se to možná v budoucnu podaří.