‚Netušili jsme, že je to skutečné místo.‘ Rodina z USA po desetiletích zjistila, že má model kaple z Radhoště

Cyrilometodějská kaple na Radhošti nečekaně spojila beskydský spolek s americkou rodinou. Lidem, kteří se o svatostánek zasvěcený slovanským věrozvěstům starají, přišel e-mail z New Yorku, kde byly fotografie zmenšeniny kaple a také pozoruhodný příběh.

Reportáž Rožnov pod Radhoštěm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kopie kaple na Radhošti

Ten model je velmi jedinečný, píše Američan, který ho objevil | Zdroj: Matice Radhošťská

„Ahoj, píšu vám, protože mám něco velmi zajímavého, o čem se snažím zjistit více informací, a myslím, že by vás to mohlo také zajímat,“ začíná e-mail Američana Paula Keragy. E-mail přes turistické informační centrum doputoval až k Matici Radhošťské – spolku, který se o kapli stará.

Přehrát

00:00 / 00:00

‚V té schránce je ukryto kus vlastenectví a nostalgie.‘ Poslechněte si reportáž Andrey Brtníkové

„První mojí emocí bylo samozřejmě velké překvapení, protože jsem nečekal, že taková fotka s kapličkou z Radhoště může přijít z New Yorku, z Ameriky,“ vzpomíná pro Radiožurnál Josef Krůpa z Matice Radhošťské.

„V 50. letech 20. století probíhal v Brooklynu v New Yorku výprodej ze dvora jednoho starého kostela, kde uklízeli sklep, a můj otec tam jako malý chlapec koupil starý model kostela. Model měl u sebe až do své smrti v loňském roce,“ píše v e-mailu beskydskému spolku dědic zmenšeniny radhošťské kaple Keraga.

„Ten model je velmi jedinečný, viděl jsem ho celý svůj život, ale až dosud jsme nikdo z naší rodiny neměli ani tušení, že jde o skutečné místo,“ dodává.

Josef Krůpa s fotkou z Ameriky | Foto: Andrea Brtníková | Zdroj: Český rozhlas

Americká rodina totiž využila umělou inteligenci a tak zjistila, že na zvláštní dřevěné skříňce je vyobrazená kopie významné sakrální stavby v Beskydech. Pečlivě uchovávaná krabička v sobě skrývá dojemnou vzpomínku na domov.

Dřevěný a 240 let starý. Evangelický toleranční kostel ve Velké Lhotě stojí stále v původní podobě

Číst článek

„Podívejte, tady je to dobře vidět. Když se zvedne víko krabičky, je na něm vyrytý text, taková parafráze národní hymny, která končí slovy: Pod Radhoštěm domov můj,“ ukazuje na fotografii Krůpa.

„A tady vidíte, že ve schránce jsou uloženy hlína a kamení, pravděpodobně z Radhoště. Nikdo za ty dlouhé roky hlínu ani kamení nevysypal,“ ukazuje.

Lidé z beskydského spolku si myslí, že majitel dřevěné kopie zřejmě k Radhošti a kapli žádný vztah neměl. „On si prostě ten model donesl domů, protože se mu to líbilo. Pro nás je v tom skrytý zajímavý, tajemstvím obklopený příběh. V té schránce je ukryto kus vlastenectví a nostalgie,“ zdůrazňuje Krůpa.

Pohled dovnitř schránky | Foto: Andrea Brtníková | Zdroj: Český rozhlas

Emigranti z Beskyd

To, že se v daleké Americe objevila vzpomínka na Beskydy, ale už pro něj tak záhadné a tajemné není.

Vědci ukázali, jak mohl vypadat svatý Václav. Použili program pomáhající na operačních sálech

Číst článek

„Z chudobného kraje pod Radhoštěm byla z ekonomických důvodů velká vlna emigrantů do Spojených států. Velká část se jich například uchytila v Texasu. A když se jim tam lépe dařilo, tak potom i pomáhali financovat stavbu kaple na Radhošti,“ vysvětluje Krůpa z Matice Radhošťské.

„Například v muzeu ve Frenštátě pod Radhoštěm je celá část expozice věnována právě vysídlencům do Spojených států, především do Texasu,“ připomíná.

Lidem z Matice Radhošťské ani z Muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm se s autorem e-mailu Paulem Keragou zatím nepodařilo zpětně navázat kontakt. Doufají, že se to možná v budoucnu podaří.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme