Nová sebevražedná taktika. Ruští vojáci se snaží prorazit ukrajinské linie na ‚železných koních‘
Ruští vojáci nově používají k útokům na Ukrajince levné čínské motocykly. Řítí se na nich ve velké rychlostí s cílem prorazit ukrajinskou obranu a napáchat v řadách nepřítele co největší spoušť. Málokdy se to však podaří. Většinu jezdců zabije dron nebo dělostřelecká palba. Jsou to v podstatě sebevražedné útoky, cituje ukrajinského kapitána Jevhena deník The Times.
Přesto jsou tyto nové útoky na „železných koních“, jak jim říkají Rusové, stále častější součástí vojenské strategie Moskvy v reakci na rostoucí množství ukrajinských dronů. Ty mají na svědomí až 70 procent ruských obětí. Rusové zesílili ofenzivu a podnikají více než 200 útoků denně, dvakrát více než v dubnu, píše britský deník The Times.
Motocyklové útoky se odehrávají každý den a ukrajinské drony zastaví asi čtvrtinu. Rusům se ale nedaří proniknout za nepřátelské linie, a tak se snaží způsobit co největší škody, než jsou zabiti nebo zajati, říká kapitán Jevhen.
Rusko začalo používat motocykly loni. Šlo o iniciativu některých pluků, které měly těžké ztráty při tradičních pěších nájezdech. Nápad se ujal a motocyklové útoky byly začleněny do armádní útočné taktiky.
Některé jednotky teď absolvují specializovaný výcvik jezdců. Podle dokumentů, které se dostaly do rukou ukrajinské zpravodajské agentuře Frontelligence Insight, chce ruská armáda vybavit motocykly, čtyřkolkami a buginami více než polovinu pěchoty.
Také Ukrajina zapojila motocykly, ale většinou jen k přepravě vojáků. Rusko používá lehké čínské terénní motorky, zatímco Ukrajinci si vyrábí vlastní elektrické a méně hlučné, aby jezdec slyšel bzučení blížícího se dronu.
Na obloze číhá smrt
Motorka však neřeší problém všudypřítomných bezpilotních letounů, které zvýšily ztráty na bojišti a rozšířily území, které obě armády odděluje.
I když Trump pomoc přeruší, Ukrajina bojovat nepřestane, říká vojenský analytik. ‚Nemají co ztratit‘
Číst článek
Kvůli dronům, charakteristické zbrani rusko-ukrajinské války, jsou dnes zásobovací linie vystaveny neustálým útokům, a je proto mnohem obtížnější dodávat na frontu vojáky, munici a potraviny. Vojáci tak místo přepravy obrněnými transportéry chodí pěšky po polích s brokovnicí k sestřelování dronů a vyhýbají se silnicím.
Zásoby se stále častěji přepravují pomocí dronů, které unesou náklad o hmotnosti 10 kilogramů, nebo ve vozidlech bez posádky, která uvezou až 400 kilogramů.
Rusové jsou pak v poslední době v okolí Kosťantynivky úspěšnější, protože jejich řady posílily dvě nové elitní dronové jednotky s názvem Rubikon a Soudný den. Jsou lépe vycvičené než pravidelné jednotky a mají lepší vybavení, včetně většího počtu dronů s termovizí, které v noci osvětlují terén.
Noc byla donedávna jedinou dobou, kdy mohla probíhat evakuace raněných z bojiště. Teď na obloze neustále číhá smrt. „Válka je stále krutější a smrtonosnější a voják má dnes mnohem menší šanci přežít,“ cituje kapitána Jevhena deník The Times.
Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách v audiozáznamu výše. Jak bude vypadat dánské předsednictví Evropské unie? Německo a Francie se stávají vedoucí silou Evropy. Rusko jako první země světa uznalo vládu Tálibánu. A jak Izrael zlikvidoval íránské jaderné vědce.