V Praze už rok funguje kancelář špičkového výzkumu USA

Praha je bezpečné a strategické místo ve střední Evropě a zdejší výzkum je na velmi dobré úrovni. Dva hlavní důvody, proč se Američané rozhodli rozvíjet a finančně podporovat český výzkum. Proto v hlavním městě už rok funguje pobočka amerického Úřadu pro námořní výzkumu. Americká obrana například sází na místní vývoj síťového zabezpečení a spolupráci s pražskou ČVUT, jak potvrdili v rozhovoru pro Český rozhlas zástupci úřadu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České vysoké učení technické v Praze

České vysoké učení technické v Praze | Foto: Tomáš Adamec

Hlavně dlouhodobá spolupráce s pražským ČVUT vedla Američany k tomu, aby se v Praze usadili se svým úřadem natrvalo. A prý nejen to, říká Michael Morgan z pražského Úřadu pro námořní výzkum.

"Především jsme měli plno příležitostí ve střední a východní Evropě a začali jsme se rozhodovat, kam kancelář umístit. Prahu jsme vybrali, protože je to také strategické místo. Například se rychle dostanete letadlem do dalších měst ve střední a východní Evropě. A také jsme měli podporu od české vlády, abychom tady mohli otevřít kancelář úřadu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma sleduje reportérka Radiožurnálu Petra Benešová

Rozhodující prý bylo i další hledisko pro rozvoj špičkové vědy. "Toto je velmi bezpečné místo a je tady také hodně mladých, nadějných vědců a studentů. Právě proto jsme se takto rozhodli."

Práva k objevům zůstávají Čechům

Podle Morgana spolupráce s českými vědeckými týmy měla hned několik výhod. "Když jsme se rozhodli pro spolupráci s českými vědci, zůstala jim veškerá práva k jejich objevům ve výzkumu."

Výzkumné autorství a nárok na objev tak zůstává v české vědecké komunitě, jak potvrzuje i Michal Pěchouček z Centra agentních technologií při ČVUT.

„To znamená, že nám někdo to naše duševní vlastnictví nebere; my můžeme dál jako univerzita s ním nakládat, používat ho v jiných projektech. Je to prostě pořád naše.“

Jeho vědecký tým má nejen dlouholetou zkušenost ve výzkumné práci pro Pentagon, ale je i jedním z těch, jehož nápady USA využívají v praxi. Například v zabezpečení internetových sítí.

„Jsou technologie pro síťovou bezpečnost a pro monitorování útoků do počítačových sítí, tam jsme udělali spoustu zajímavého výzkumu, který byl kladně přijat vědeckou komunitou.“

Michal Pěchouček | Foto: Alžběta Švarcová

O síťové zabezpečení tak mají následně zájem velké banky, pojišťovny, nebo firmy. Američanům se také líbí české know - how v oblasti softwarů na bezpilotní letadla z dílny ČVUT. Kromě finanční podpory má spolupráce s americkou stranou také podle Paula Losiewicze z úřadu ještě další výhody.

'Excelentní příležitost‘ pro české vědce

"Je to hlavně ve výzkumu výměna nových informací a myšlenek. A také navazování nových kontaktů s americkou vědeckou komunitou a také americkými agenturami, které výzkumy financují. To jsou jasné výhody pro české výzkumníky."

Podle ekonoma Petra Zahradníka může Česko ze spolupráce jen těžit.

„Je to excelentní příležitost podílet se na výzkumu prvotřídního charakteru. Současně si myslím, že znalosti, respektive zkušenosti dosažené v rámci takovéto profese jsou následně uplatnitelné i v dalších oblastech výzkumu.“

Trochu skeptičtější názor má sekretář Rady vlády pro výzkum a vývoj Marek Blažka. „Jedním z problémů našeho výzkumu je i to, že se tady sice řada věcí vymyslí, ale pak se vyrábí někde jinde.“

Úřad platí český výzkum individuálně podle náročnosti projektů. Peníze se na objevy skládají například od amerických obranných agentur nebo armádních dotací. Úřad spolupracuje také s americkým Federálním úřadem pro civilní letectví, s NASA nebo například s americkým ministerstvem dopravy.

Síťové zabezpečení a informační technologie nejsou jedinou oblastí, kterou tady Američané objevili, říká Paul Losiewicz.

"Specifický je zde výzkum v oblasti biomedicíny, která je tady velmi rozvinutá a je také na velmi dobré úrovni."

Úřad pro námořní výzkum, který spadá pod námořnictvo USA, tvoří vědecké a technologické zázemí námořnictva a námořní pěchoty.

Marika Táborská, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme