Ve Vítkovicích vzniká místo ocelárny centrum vědy
Hodiny přírodovědy už nemusí být pouze nudnou přednáškou učitele u tabule. Stačí, když se žáci posadí do makety kosmické lodi a pomocí digitální simulace se vznesou do vesmíru, kde zblízka poznávají planety. Brzy takovou poutavou výuku zažijí čeští žáci ve velkých vědeckých a návštěvnických centrech, která se zaměří na technické a přírodní vědy. Do tří let jich v Česku vyroste celkem devět. Jedno z nich právě vzniká v Ostravě.
Dolní část ostravských Vítkovic připomíná obrovské ocelové město. Přes deset let už se tady netěží ani nevyrábí železo a oblast je národní kulturní památkou. Industriální pozůstalost z dob minulých teď oživí nové vědecké centrum, které vznikne v prostoru staré energetické ústředny.
„Areál dnešní národní kulturní památky ve Vítkovicích byl koncepčně pojat celý jako projekt vzdělávacího charakteru. A proto všechny památky, které tady v tuhle chvíli reaktivujeme, to jest vysoká pec, plynojem a šestá ústředna, má vzdělávací charakter a má sloužit k tomu, aby se široká veřejnost mohla seznámit s technickými obory a technickými předměty,“ vysvětluje Jakub Švrček, ředitel nově vznikajícího centra s názvem Svět techniky.
Staré nosné konstrukce se předělávají na prostory, kde budou děti s rodiči poznávat přírodní zákony a nové technologie a kde budou moct učitelé trávit se žáky výuku.Atmosféra vítkovické oblasti ale zůstane zachována.
„Hlavním a primárním smyslem je co možná zachovat veškerou industriální památkovou hodnotu a kvalitu a samozřejmě i ten původní charakter. A pouze části, které s tou samotnou industriální památkou nesouvisí a vznikaly živelně a nekontrolovatelně, tak ty budeme odstraňovat. Ale ten hlavní industriální ráz zůstane zachován,“ dodává.
Děti si budou moct na vlastní kůži vyzkoušet, jak například fungují některé fyzikální zákony nebo jak probíhají chemické reakce. Poutavou formou v nich chtějí autoři projektu probudit zájem o vědu, výzkum a technické obory.
Česko buduje nová vědecká a návštěvnická centra. Vzniknou v Brně, Ostravě nebo Liberci
Číst článek
Oblast fyziky připravuje ředitel opavského Mendelova gymnázia Petr Pavlíček: „Chtěl bych vytvořit takový prostor, kde by mohly přijít děti, rodiče, prarodiče a teď by si tam mohli aktivně hrát s tou fyzikou.“
Věda v podání ostravského centra, na kterém se podílejí vysoké školy, výzkumná pracoviště nebo firmy, tedy bude zábavou – žádné skleněné vitríny s exponáty, na které se nesmí sahat. Netradiční bude i matematika.
Žáci moravskoslezských škol si mohou zahrát na vynálezce
Číst článek
„Například úplně nádherná hračka je lego, která myslím, že je málo rozšířená, ale tam se podle mého názoru budují základy geometrické prostorové představivosti, velmi krásně a nenásilně,“ popisuje Jana Kopfová ze Slezské univerzity v Opavě.
Dětem odhalí taje přírody také 3D kino nebo speciální stroj času. Centrum podpoří Brusel půl miliardou korun. Celkem půjde na vědecká centra v Hradci Králové, Brně, nebo Liberci více než dvě miliardy korun z evropských fondů.