Vleklý spor o pozemky v Ležákách by mohl skončit i vyvlastněním
Spor o pozemky v Ležákách na Chrudimsku znovu nabírá na síle. Pokud se ležácký památník s majitelkou klíčových parcel nedohodne, je připravený i na radikální možnost - vyvlastnění části pietního území. Majitelka si parcely cení na deset milionů korun. K vyvlastnění národní kulturní památky ale v naší historii ještě nikdy nedošlo.
Spor o pozemky začal v Ležákách pořádně vřít už během loňského roku. Majitelka, která vlastní klíčové parcely včetně přístupové cesty k muzeu nebo také pomník Kniha obětí, na ně zakázala vstup.
Správa památníku reagovala tak, že se o ně přestala starat. Na nepříjemnou situaci vzpomíná starosta Miřetic, pod které Ležáky spadají, Jaroslav Chour:
„Loni před pietou se to asi měsíc nesekalo. Pak došlo k nějaké dohodě s paní majitelkou, tak se to posekalo. Nevím, jak to bude vypadat letos.“
Na uklidnění to zrovna nevypadá. Ředitel Památníku Lidice a Ležáky Milouš Červencl je stále víc přesvědčený, že patový stav může vyřešit jen soud a vyvlastnění.
„Pečovat o to nesmíme, ona o to pečovat nechce. Tenkrát došlo k nějakým pochybením ze strany státu a ta částka za vyvlastnění, pokud tak soud rozhodne, pro ni teoreticky může být zajímavější,“ říká.
A už se také obrátil na krajské památkáře, kteří mají právo proces vyvlastnění nastartovat. Jenže tak radikální krok musí být až poslední volba, vysvětluje Milan Mariánek z odboru školství a kultury krajského úřadu.
„Vyvlastnění je až poslední možností, jak dosáhnout zlepšení stavu kulturní památky. A rozhodně nemůže přijít na řadu několik měsíců po zahájení dalších řízení. Rozhodně je to několikaletý proces,“ tvrdí.
A navíc, nic takového se u nás dosud nikdy nestalo. „Za dobu, co existuje památkový zákon, nebyl žádným úřadem nikdy aplikován,“ dodává Mariánek.
Pardubice o takové prvenství zrovna dvakrát nestojí. Památkáři krajského úřadu proto začali jednat s ministerstvem kultury i Národním památkovým ústavem. Cílem je dohoda, která zajistí bezproblémové fungování ležáckého památníku.