Protesty vypukly v pondělí, když abchazský parlament začal projednávat návrh zákona o ratifikaci dohody s Moskvou, která by umožnila ruským občanům a firmám kupovat pozemky a nemovitosti v Abcházii.
Opozice požaduje odstoupení prezidenta Aslana Bžaniji, ten to ale odmítl. „Nepodléhejte provokacím! Zůstanu v Abcházii a budu pracovat jako dříve,“ prohlásil.
„Mám informace od starostů, že je pro lidi teď velmi citlivé přemýšlet o tom, že by odešli z místa, kde se narodili, kde vyrůstali. Nebo naopak kde si postavili dům,“ říká šéf Svazu měst a obcí.
Státní developer (SIRS) i autoři nedávno zveřejněné studie záplavového území tvrdí, že data ze zářijových povodní potvrzují jejich dřívější výpočty. Navrhovaná řešení v okolí parku budou dostatečná.
Dohledávání majitelů začalo v roce 2014, lidé se o nemovitosti mohli přihlásit. Pozemky mají dohromady rozlohu 16 300 hektarů a většinou jde o ornou půdu.
Spolumajitelem kusu sjezdovky v Hlinsku je Jindřich Kastner z Vídně narozený za vlády císaře Františka Josefa I. Těžko ale může tušit, že se na jeho kopci lyžuje, nebo že by měl doložit, že mu patří.
Vydání stavebního povolení pro východní části Pražského okruhu očekává stát ještě v tomto roce, výstavba by pak měla začít koncem příštího roku. Na trase budou dva tunely a pět mostů.
Pražské arcibiskupství za éry Dominika Duky propůjčilo na 70 let pozemek teplickému developerovi Jaroslavu Třešňákovi, který má blízko k exprezidentovi Miloši Zemanovi. A to za devět milionů korun.
Ve Městě Libavá z celkem šesti nabízených parcel prodali jen dvě. Stavba pak začala pouze na jediné. Podobně jsou na tom i další obce okolo bývalého výcvikového prostoru.
Česká republika je právní stát a věří tomu, že Rusko bude také postupovat jako právní stát, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo zahraničí v reakci na hrozbu odvety Moskvy ve věci pozemků.
„Jen v Praze Rusko vlastní 37 budov. Pozemky ale patří České republice a správně by za ně tak Ruská federace měla platit nájemné,“ popisuje poslanec Ondřej Kolář (TOP 09).
Vedení města zvažuje, že by svůj podíl nebo některé parcely na pomezí Králova Pole a Medlánek nabídlo v elektronické dražbě. V parku působí světové vývojářské firmy a celý areál má zhruba 18 hektarů.
Kuriózní situaci řeší sportovní klub v Mokrém na Českobudějovicku. Na tréninkové ploše pro malé fotbalisty se objevil plot. Postavil ho tam nový majitel pozemku, který vlastní čtvrtinu celého hřiště.
Obec Pernink prodala zasíťované parcely za 420 korun za metr čtvereční. Podle jakých kritérií se určovalo, kdo pozemek získá, vedení obce nevysvětlilo. Případ už řeší ministerstvo vnitra i policie.
Stát se zbavuje tisíců pozemků po zaniklých podnicích, píše deník E15. A ČSSD podle deníku Právo zkouší prodat historickou budovu Lannova paláce v centru Prahy. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Rozsáhlé pozemky kolem obcí spravuje státní podnik Lesy ČR, jenže když radnice třeba potřebovala kvůli suchu novou studnu, souhlas od Lesů nedostala, protože vše blokoval restituční spor.
Majetek byl cisterciákům konfiskován na základě Benešových dekretů, ale až po roce 1948. Podle soudce zpravodaje Davida Uhlíře posloužily dekrety pouze jako záminka k pokračování majetkové křivdy.
Poté, kdy na případ upozornil Radiožurnál, zastupitelé po pár dnech prodej zrušili. Ovšem ne kvůli pochybnému postupu města, ale kvůli kritice obyvatel, kterou reportáž vyvolala.
Firma Forestlaan má víc než 11 600 hektarů pozemků a podle svého jednatele Petra Nešetřila, kterého registr skutečných majitelů ukazuje jako vlastníka, bude hledat možnosti dalších nákupů majetku.
2:20
Mikulčice/Hrušky||Jakub Troníček|Zprávy z domova|Od zpravodaje z místa
V jihomoravských obcích se objevili spekulanti s pozemky. Vytipované majitele silně poškozených domů se snaží přesvědčit, že parcely po demolici ztrácejí hodnotu. Lidem pak nabízejí, že je odkoupí.
Firma, která pozemky za nízkou cenu 100 korun za metr čtvereční získala, navíc vznikla pouze pár dní před nákupem a její jednatelé měli bydliště na radnici. Případem se kvůli ceně zabývá policie.
Brno v roce 2017 vyměnilo se soukromníky tři lukrativní městské pozemky. Podle zjištění Radiožurnálu ale skončily u firem napojených na podnikatele s vazbami na politika, který směnu vyjednával.