V Soči si přijdou na své i milovníci čaje. Mohou navštívit jedny z nejsevernějších plantáží
Kromě právě probíhající olympiády se ruské Soči může pochlubit i nejseverněji položenými čajovými plantážemi na světě. Nacházejí se v místních horách, kam se mohou vydat i návštěvníci her.
Čajový specialista Andrej láme třísky do samovaru a téměř poslepu dodržuje naučený rituál.
„Je to velmi rychlý proces. Nalijete do samovaru osm litrů vody, pomocí třísek v něm rozděláte oheň, přidáte dřevěné uhlí a za dvacet minut je čaj horký,“ vysvětluje.
Čajový dům byl postaven u příležitosti letní olympiády v Moskvě v roce 1980. Důvodem byla propagace ruského čaje mezi zahraničními turisty. „Po olympiádě náš dům navštívilo sto deset tisíc cizinců ze sto zemí světa," říká průvodkyně.
Kultura pití čaje má v Rusku velkou tradici. V čajovém domku ho připravují výhradně v samovaru a servírují bez cukru, ale kdo chce, může si do něj dát třeba fíkový džem.
„Cizincům se tady moc líbí. Jsme daleko od města, není tady hluk. Mají úžasný výhled na moře i na Kavkaz. Ochutnají náš čaj a poznají ruskou kulturu," dodává paní Jelena, která zrovna obsluhuje německou výpravu.
„Já osobně považuji tento region za půvabný, zajímavý. Výjimečná je ta blízkost moře a hor," pochvaluje si pan Ditrich z Berlína.
Z verandy v čajovém domu vidí v okolí samé čajové plantáže. Ty v Soči patří k nejseverněji položeným na světě a bylinky do čaje se sbírají na horských lukách, kde dnes sportovci bojují o medaile.
V Soči se začal čajový průmysl rozvíjet v roce 1925, kdy vznikly první plantáže a na svět přišla značka ruský čaj.