V Nečtinech na Plzeňsku chystají Mlýnskou stezku. Budovat by ji měli místní lidé i spolky
V Nečtinech na severním Plzeňsku chtějí svépomocí vybudovat naučnou Mlýnskou stezku. Měla by mapovat život podél vody na Nečtinsku a Manětínsku. Do její stavby by se měly zapojit místní spolky i obyvatelé obce. Radnice tak chce ukázat ostatním, že s minimálními náklady je možné vybudovat hodně věcí.
„Nacházíme se v přírodním parku Fénix, který by měl být začátkem plánované mlýnské stezky, která by měla pokračovat a propojit Nečtinský areál s Manetínem,“ ukazuje upravenou rozlehlou plochu podél Starého potoka vedoucí Regionálního muzea v Nečtinech Soňa Vašíčková.
Právě louka plná zajímavých zákoutí a přírodních prvků je výsledkem úsilí několika nečtinských obyvatel.
V Nečtinech na severním Plzeňsku chtějí svépomocí vybudovat naučnou Mlýnskou stezku natáčela tam redaktorka Martina Klímová
„Jedna mladá rodina využila vlastního nadšení a dobrovolnickou prací zvelebila tento velký prostor,“ vysvětluje Vašíčková. „Je tady několik jezírek, jsou tady lavičky s deskovými hrami, hřiště, zrcadlová síň, ptačí rozhledna. Každé místo má svůj vzhled a něco vypovídá,“ dodává.
Právě z přírodního parku Fénix bude naučná Mlýnská stezka vycházet. „Potom by při potoce pokračovala 1,2 až 1,5 metru široká cesta, většinou bude jen ušlapaná a udržovaná. Tam, kde jsou velké svahy, budeme muset provést nějaký zářez, kde je prohlubeň, zase dřevěný můstek,“ popisuje nezávislý starosta Nečtin Jiří Křemenák.
Radnice podle něj chce do budování stezky zapojit i myslivce a místní spolky. „Aby si každý část jakoby udělal a zasloužil,“ dodává.
Stezka bude dlouhá zhruba 20 kilometrů a bude mít tvar osmičky. Zájemcům by měla přiblížit historii mlynářského řemesla.
„Tady na našem území je zhruba 14 mlýnů, pokračují pak dál po starém matěnínském potoce a potom po řece Střele by se stezka dostala až do Rabštejna. Je to nádherná část přírody a je podle nás škoda, že není zpřístupněná,“ říká starosta.
Mlýnská stezka je součástí projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.