Fotbalovým klubům na Ukrajině hrozí odliv největších hvězd
Ukrajina v minulých dnech přišla o Krymský poloostrov, který už patří Rusku. Dva tamní fotbalové kluby ale stále hrají ukrajinskou ligu. Rusové přebírají v oblasti kontrolu nad úřady, vojenskými základnami, dávají do oběhu své peníze. Fotbal tak bude možná to poslední ukrajinské, co na Krymu ještě zbude.
Každopádně i na dění v ukrajinském fotbale je znát, jak těžké časy tato země právě prožívá.
„Jako občan Ukrajiny samozřejmě prožívám to, co se v zemi děje, a doufám, že zase bude dobře. Situace byla opravdu těžká, volali jsme si s mými blízkými. Prožívali to, a stejně tak i já myslím na Ukrajinu. Teď se situace uvnitř země trochu uklidnila,“ uvedl Sergej Rybalka, záložník fotbalového Liberce, kde hostuje z Dynama Kyjev.
„Tady v Liberci je klid, tady je dobře. A až se v létě budu vracet na Ukrajinu, tak doufám, že už to tam bude taky dobré,“ přeje si Rybalka.
Pochází ale z městečka Jamne jenom několik kilometrů do ukrajinsko-ruské hranice, v současné době jedné z nejcitlivějších na světě. S fotbalem začínal v Charkově, který je symbolem problémů, do kterých se fotbal na Ukrajině dostává.
Tamní klub Metalist loni dosáhl historického úspěchu, skončil druhý v ukrajinské lize, těšil se podpoře boháče a plynového magnáta Sergeje Kurčenka. Jenže ten patří k lidem blízkým bývalému prezidentovi Janukovyčovi a od konce února po něm není ani vidu ani slechu, klub se zmítá v dluzích a krčí se na dně ligové tabulky.
Je to extrémní případ, ale zchudnutí a velké změny hrozí i dalším klubům. Bohaté ukrajinské týmy v posledních 15 letech nalákaly spoustu kvalitních cizinců a i díky tomu se ve větším počtu začaly výrazněji prosazovat v evropských pohárech. Tomuto trendu ale může být konec.
O hráče z Ukrajiny je zájem
„Poptávka po některých hráčích je a už se zjišťuje, kdo má jakého manažera, v jaké je situaci a do kdy má smlouvu. O kvalitní hráče zájem bude. Vím o zájmu klubů z Emirátů,“ přibližuje situaci na ukrajinském fotbalovém trhu Markéta Haindlová, předsedkyně České asociace fotbalových hráčů, která je v kontaktu s partnerskou organizací na Ukrajině.
Tamní liga se po přerušení kvůli nepokojům v zemi znovu rozeběhla, ovšem dva ze šestnácti účastníků mají sídlo na Krymu, který už zabralo Rusko.
Třeba hráči Tavrije Simferopol, prvního mistra v historii samostatné ukrajinské ligy, odehráli poslední domácí zápas proti Dynamu na jeho stadionu, a protože nemohli použít klubové letadlo, do Kyjeva jeli 13 hodin vlakem.
K poslednímu utkání do Oděsy pro změnu 500 kilometrů po kodrcavých cestách autobusem, což zejména cizince může brzy přestat bavit, nehledě na napjatou situaci v regionu.