Stát nechce 'trafikanty' v dozorčích radách svých firem. Pomůže vládní výbor
Z dozorčích orgánů státních a polostátních firem by měli zmizet takzvaní trafikanti, nahradit je mají odborníci. Starat se o to začal vládní výbor pro personální nominace. Ten už na vládním webu zveřejnil kritéria, podle kterých se budou členové- například dozorčích rad- vybírat. Politická příslušnost kandidáta mezi nimi není.
„Objektivně, profesionálně a diskrétně.“ - Tak bude podle jeho předsedy a vedoucího úřadu vlády Pavla Dvořáka postupovat při výběru členů dozorčích orgánů tříčlenný vládní výbor pro personální nominace.
U jednotlivých kandidátů bude mimo jiné posuzovat jejich odborné kvality, ale také jejich schopnost prosazovat nepopulární záležitosti. A také si je takzvaně proklepne osobně.
„S každým nominantem povedeme pohovor, kde budeme hodnotit nejen tytopředpoklady, ale i osobnost nominata podle hodnotících kritérií.“
Postup výběru členů dozorčích orgánů státních a polostátních firem, tak jak ho nastavil vládní personální výbor, se příliš neliší od toho, který používají takzvaní lovci hlav v privátní sféře.
Vládní výbor pro personální nominace zřizuje vláda jako svůj poradní orgán pro posuzování personálních nominací osob, které mají zastupovat stát v dozorčích radách obchodních společností s majetkovou účastí státu, státních podniků nebo národního podniku.
Pramen: Vláda ČR
„Obecně práce začíná strukturovaným rozhovorem s klientem a přesnou definicí toho, co je potřeba ve firmě vyřešit. Jak se definuje úspěch. A kdo a proč z pracovního trhu by se hodil na to, aby daný úkol co nejlépe zadavateli dodal,“ popsal první kroky při výběru špičkového manažera haedhunter Jan Bubeník.
Kandidáty na posty v dozorčích orgánech státních a polostátních firem budou navrhovat jednotlivá ministerstva, pod která tyto firmy spadají. Ta budou mít i konečné slovo.
Pokud budou trvat na člověku, kterého výbor nedoporučí, bude to muset příslušný ministr odůvodnit.
Slovenská zkušenost
S politickými nominacemi má zkušenosti také Slovensko. Během jednoho volebního období se tam vymění až 90 procent členů statutárních orgánů státních firem.
K tomto číslu došla slovenská pobočka organizace Transparency International. Zkoumala poměry v desítkách státních firem a prokázala, že vždy do několika měsíců po parlamentních volbách přichází hromadná výměna členů představenstva i dozorčích rad.
Průměrná životnost takových statutárů je kolem dvou let, tedy méně než je průměr v soukromém sektoru. Zároveň jsou ale statutární orgány ve státních firmách větší než v soukromých.
Naznačuje to snahu vytvořit místa pro více nominantů, než kolik řízení firmy opravdu vyžaduje, tvrdí Transparency International.