Spojené státy obvinily čínské důstojníky z kyberšpionáže, Peking to odmítá
Pět čínských armádních důstojníků čelí ve Spojených státech obvinění z kyberšpionáže. Podle amerických úřadů se příslušníci čínské armády snažili nabourat do amerických soukromých společností a získat obchodní tajemství. Čína obvinění odmítá.
Speciální jednotka čínské armády v Šanghaji podle americké justice získala obchodní tajemství a interní dokumenty šesti amerických firem, které podnikají v oboru jaderné a solární energie a zpracování kovů.
Vesměs jde o firmy, které sídlí v Západní Virginii. Jsou mezi nimi například společnosti US Steel nebo také Westinghouse Electric, která se ucházela o dostavbu jaderné elektrárny Temelín.
Ukradená obchodní tajemství jsou předmětem nejnovějšího sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Podrobnosti telefonovala zpravodajka ČRo ve Washingtonu Lenka Kabrhelová
Cílem sabotáže mělo být podle amerických úřadů získat výhody v konkurenčním boji a to i pro čínské státní firmy. Spojené státy považují hackerský útok za tak závažný, že zveřejnily jména i tváře všech 5 vojáků.
Ministr spravedlnosti USA Eric Holder označil hackerský útok za velmi závažný a vyzval k rázné odpovědi. Americká vláda podle něj nebude tolerovat snahy žádného státu o sabotáž amerických společností a nezákonné zvýhodnění v konkurenčním boji.
Podle Holdra by tento případ měl sloužit jako varování všem, kdo neberou hrozbu kyberútoku a obchodní špionáže vážně. Zároveň má sloužit jako jasný signál všem, kdo organizují hackerské útoky, že se budou zpovídat před americkou justicí. I přesto, že jde o státní představitele.
Peking proti nařčení protestuje
Čínské ministerstvo zahraničí vydalo k nařčení USA ostrý komentář, označilo obvinění za smyšlená. Varovalo, že poškodí čínsko-americkou spolupráci a důvěru.
Čínské úřady, vláda či armáda prý nebyly nikdy zapojené do online krádeže obchodních tajemství. Naopak Čína je podle své diplomacie obhájcem internetové bezpečnosti. Čínské ministerstvo zahraničí také požádalo o okamžitou nápravu.
Spojené státy s Čínou v minulosti vedly několik sporů o kyberútoky. Tentokrát je to ale podle amerických úřadů vůbec poprvé, kdy obvinění z nabourání se do vnitřních systémů firem čelí představitelé čínského státu.