Islamisté v Iráku dobyli další město, USA zvažují vojenskou pomoc

Islamističtí ozbrojenci v Iráku zřejmě ovládli město Tall Afar asi 50 kilometrů západně od Mosulu. Vláda ale tvrdí, že část města má stále pod kontrolou a že ozbrojence brzy porazí. Džihádisté z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě přesto upevňují své pozice na severu země. Od útoku na Bagdád ale prozatím upustili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irák, povstalci u Bagdádu

Irák, povstalci u Bagdádu | Zdroj: Reuters

„V Bagdádu je bezpečnostní situace dobrá. Lidé přesto žijí v obavách. Některá média totiž podporují islamistické ozbrojence a terorizmus a šíří proto plané zvěsti, které mají lidi zastrašit a situaci v hlavním městě destabilizovat," popisuje situaci v hlavním městě jeden z jeho obyvatel.

„Díky Bohu je ale v Bagdádu bezpečno a státní zaměstnanci i policie normálně pracují,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Iráku informuje blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček

Islámští radikálové dnes údajně získali pod kontrolu další irácké město, a to Tall Afar na severu země. Vláda ale říká, že to není zdaleka pravda. Podle ní velkou část města zatím ovládají vojáci. A slibuje, že islamisty během několika hodin z města vytlačí.

Ve městě probíhaly tuhé boje. Místní lidé potvrzují, že ulicemi projíždí islamističtí bojovníci s kulomety na autech, střílí do vzduchu a mávají černými prapory Al-Káidy.

Nepokoje v Iráku nesouvisí s invazí v roce 2003, tvrdí britský expremiér Blair

Číst článek

Ve městě žijí jak sunnité, tak i šíité. Zvláště šíité jsou prvním cílem islamistických extremistů, kteří tvoří Islamský stát v Iráku a Levantě.

Sunnité zas nebudou v islamisty ovládaných městech na severu země příliš vítat vojáky. K současné bagdádské vládě mají nedůvěřivý vztah, hraničící až s nenávistí. Mezi sunnity je hodně lidí z aparátu bývalého režimu Saddáma Husaina, který se právě o sunnity opíral.

Povstalci, kteří města obsadili, nejsou jen z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě, jsou to i místní sunnitské milice, které jsou do značné míry tvořené právě lidmi bývalého Hussainova režimu.

John Kerry | Foto: Reuters

Mnoho místních lidí nespatřuje v tom, co se děje v Mosulu, útok islamistů, ale spíše osvobození od okupace nenáviděnou Málikího vládou.

„Vše co se na severu Iráku děje, je takové sunnitské povstání proti bagdádské vládě, která je vnímána jako vláda šíitské většiny v Iráku,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Islámský stát v Iráku a Levantě je mezinárodní organizací. Bojují v ní nejen Iráčané, ale i lidé z celého světa. Lidé z Mosulu dokonce říkají, že bojovníci mezi sebou hovoří cizími dialekty arabštiny, popřípadě spisovnou arabštinou, kterou mluví lidé ze dvou vzdálených arabských zemí, kteří se nemohou se svými dialekty dorozumět. Na nahrávkách z akcí je také slyšet ruština, bojují v ní zřejmě i lidé z kavkazských zemí.

Situací v Iráku jsou znepokojené zejména Spojené státy a zvažují vojenskou pomoc tamní vládě. Podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho by to mohly být nálety vedené bezpilotními letadly. Británie jakoukoli svou účast ve vojenské intervenci vyloučila.

Kerry označil postup bojovníků z hnutí Islámský stát v Iráku a Levantě za existenční hrozbu Iráku. Spojené státy vylučují nasazení pozemní armády v Iráku. Do Perského zálivu vyslala armáda leteckou loď George HW Bush a další dvě válečná plavidla.

Lenka Kabrhelová, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme