„Írán je teď více než kdy jindy nechráněný vůči útokům na jaderná zařízení,“ tvrdí nový izraelský ministr obrany a volá po úderu. Pro útok se v říjnu vyslovil i vítěz voleb v USA Donald Trump.
„Mohli bychom vidět eskalaci napětí, kdyby se Izrael snažil využít svou výhodu k oslabení Íránu dřív, než Trump nastoupí do úřadu. Pak přijde Trump a sklidí uznání jako mírotvorce,“ říká expert Vaez.
Ukrajinu a Izrael spojují aktuální, otevřené války na jejich území a početné skupiny obyvatel židovského vyznání. Přesto však tyto země nejsou automatickými spojenci.
„Izrael útok provedl ve třech fázích, přičemž první fázi zaměřil výhradně na protivzdušnou obranu tak, aby měl jistotu, že druhé dvě fáze opravdu dopadnou na cíl a poškodí továrny,“ popisuje Bříza.
„Je naprosto neuvěřitelné, jak je země stabilně rozdělená a jak málo dokážou vnější události ovlivnit rozdíl ve voličských preferencích, který činí jedno nebo dvě procenta,“ říká Igor Lukeš z Bostonu.
„(Netanjahu) zřejmě sází spíš na to, že by pro něj osobně i pro Izrael bylo výhodnější, kdyby zvítězil Trump…Těžko říct, jestli v tomto případě sází na správného koně,“ říká odbornice na Izrael.
Jeden ze zadržených členů zvláštních jednotek Radván při výslechu podle webu Times of Israel uvedl, že v řadách Hizballáhu panuje chaos a někteří velící představitelé opustili své posty.
„Opakovaně zazněla podpora palestinskému boji proti okupaci a podpora dalších aktérů, takzvané iránské osy odporu,“ popisuje projev duchovního vůdce Íránu odborník na moderní dějiny země.
„Pokud by k tomu došlo souběžně s konfliktem na Ukrajině, tak by Spojené státy podle mě musely dodávat zbraně zejména na Tchaj-wan," říká pro Český rozhlas Plus politolog.
„Izrael bude i nadále bránit své občany a zachová si svou národní důstojnost, ať už s Antoniem Guterresem, nebo bez něj,“ řekl izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac.
Izraelská armáda vyzvala krátce před údery k evakuaci dvou míst na jižním předměstí Bejrútu. Ve vzkazu oznámila údery na „teroristické cíle v Bejrútu“.
Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan uvedl, že úder představuje výraznou eskalaci ze strany Íránu. Washington teď bude další kroky konzultovat s Tel Avivem.
Pagery, vysílačky, exploze. Bojovníci teroristické organizace Hizballáh v šoku. Útok se stal zřejmě roznětkou zásadní eskalace na Blízkém východě. Provedli ho Izraelci?
„Myslím, že se to dá kvalifikovat jako otevřená válka,“ říká Jan Daniel o konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem. Svět mezitím s napětím sleduje, kam až může situace na Blízkém východě zajít.
„Situace je mimořádně nebezpečná a znepokojivá. Mohu říct, že jsme skoro v plnohodnotné válce,“ řekl šéf unijní diplomacie Borrell. „Pokud tohle není válečná situace, pak nevím, jak to nazvat,“ dodal.
Kromě nařízení o ženském hlasu čelí Afghánky dlouhodobému utlačování ze strany Tálibánu. Nesmějí například cestovat dál od domova bez mužského doprovodu nebo studovat po první menstruaci.
Teroristický útok Hamásu na Izrael loni v říjnu podle ředitele Vojenského zpravodajství Petra Bartovského ukázal, že základní činnost zpravodajských služeb se ani pod vlivem technologií nezměnila.
„Měli jste dvě věci, o kterých jste věděli, že se stanou. Jedna se již stala. Teď záleží na tom, jak se vyvine ta druhá,“ řekl Brown při odletu z Izraele.
„Bývalí teroristé se mohou stát mírotvůrci, kteří dostávají Nobelovu cenu za mír. Ať to byl Mandela, Arafat nebo Begin,“ soudí expert. „Palestince by mohl vést Barghútí.“
„Američané bezprostředně po atentátu na Ismáíla Haníju zahájili velmi intenzivní úsilí, aby situace na Blízkém východě neeskalovala v nějakou zásadní celoregionální válku,“ popisuje Irena Kalhousová.
Americký ministr obrany Lloyd Austin také nařídil urychlit příjezd úderné skupiny letadlových lodí do oblasti. USA už dříve oznámily, že do regionu vyšlou další bojové letouny a válečné lodě.
Írán možná částečně přehodnocuje rozsah plánovaného útoku na Izrael v odvetě za zabití vůdce Hamásu Ismáíla Haníji v Teheránu, napsal ve středu server Politico.
Novým vůdcem Hamásu bude Jahjá Sinvár, který nahradí předchozího šéfa Ismáíla Haníju. Ten zemřel 31. července po výbuchu, který Hamás připisuje Izraeli. Sinvár doposud vedl Hamás v Pásmu Gazy.
„Spekuluje se o tom, že by mohlo dojít k zapojení Hizballáhu a Húsíů, kteří jsou prodlouženou rukou Íránu," říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus bývalý velvyslanec v Izraeli Jiří Schneider.
Americká armáda vyšle na Blízký východ další stíhačky a válečné lodě a ponechá v regionu letadlovou loď. Posílí tak svou vojenskou přítomnost v regionu kvůli obavy z eskalace konfliktu.
„Když sledujeme politiku premiéra Benjamina Netanjahua, je poměrně jasné, že si spíš přeje prodlužování konfliktu. Byť to samozřejmě nemůže říct napřímo,“ říká Marek Čejka z Masarykovy univerzity.