Kromě nařízení o ženském hlasu čelí Afghánky dlouhodobému utlačování ze strany Tálibánu. Nesmějí například cestovat dál od domova bez mužského doprovodu nebo studovat po první menstruaci.
Teroristický útok Hamásu na Izrael loni v říjnu podle ředitele Vojenského zpravodajství Petra Bartovského ukázal, že základní činnost zpravodajských služeb se ani pod vlivem technologií nezměnila.
„Měli jste dvě věci, o kterých jste věděli, že se stanou. Jedna se již stala. Teď záleží na tom, jak se vyvine ta druhá,“ řekl Brown při odletu z Izraele.
„Bývalí teroristé se mohou stát mírotvůrci, kteří dostávají Nobelovu cenu za mír. Ať to byl Mandela, Arafat nebo Begin,“ soudí expert. „Palestince by mohl vést Barghútí.“
„Američané bezprostředně po atentátu na Ismáíla Haníju zahájili velmi intenzivní úsilí, aby situace na Blízkém východě neeskalovala v nějakou zásadní celoregionální válku,“ popisuje Irena Kalhousová.
Americký ministr obrany Lloyd Austin také nařídil urychlit příjezd úderné skupiny letadlových lodí do oblasti. USA už dříve oznámily, že do regionu vyšlou další bojové letouny a válečné lodě.
Írán možná částečně přehodnocuje rozsah plánovaného útoku na Izrael v odvetě za zabití vůdce Hamásu Ismáíla Haníji v Teheránu, napsal ve středu server Politico.
Novým vůdcem Hamásu bude Jahjá Sinvár, který nahradí předchozího šéfa Ismáíla Haníju. Ten zemřel 31. července po výbuchu, který Hamás připisuje Izraeli. Sinvár doposud vedl Hamás v Pásmu Gazy.
„Spekuluje se o tom, že by mohlo dojít k zapojení Hizballáhu a Húsíů, kteří jsou prodlouženou rukou Íránu," říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus bývalý velvyslanec v Izraeli Jiří Schneider.
Americká armáda vyšle na Blízký východ další stíhačky a válečné lodě a ponechá v regionu letadlovou loď. Posílí tak svou vojenskou přítomnost v regionu kvůli obavy z eskalace konfliktu.
„Když sledujeme politiku premiéra Benjamina Netanjahua, je poměrně jasné, že si spíš přeje prodlužování konfliktu. Byť to samozřejmě nemůže říct napřímo,“ říká Marek Čejka z Masarykovy univerzity.
„SAE protáhly desítky obránců lidských práv nestoudně nespravedlivým soudním procesem plným porušování řádného procesu a obvinění z mučení,“ řekla pracovnice Human Rights Watch.
Úspěch se měří teprve výsledkem. Ale nepochybně státy jako Egypt a Katar jsou naprosto klíčové a jsou to země, jímž dokážou Spojené státy sevřít ruku. Mají tam nějakou vyjednávací pozici.
Hospodářská a politická krize v Libanonu prohloubila napětí v tamní společnosti. A syrští uprchlíci přemýšlejí jestli zůstanou ve stále nepřátelštější zemi, nebo jestli budou riskovat návrat do Sýrie.
„Karim Khan nesrovnává Hamás a Izrael,“ upozorňuje Tureček. „To mu vkládají do úst kritici, kterým se nelíbí, že kromě teroristů z Hamásu by se také měli zodpovídat i představitelé Izraele.“
Podle armády se v Rafáhu soustředí poslední čtyři prapory ozbrojenců Hamasu. S chystanou operací nesouhlasí západní spojenci Izraele včetně Spojených států.
„Mohla to být lehká izraelská odpověď, ale zároveň snaha neeskalovat konflikt,“ domnívá se odborník na Blízký východ Marek Čejka z Masarykovy univerzity.
Podle ředitele Blízkovýchodního odboru ministerstva zahraničních věcí Petra Hladíka pro tuto chvíli další vyostření konfliktu mezi Izraelem a Íránem nehrozí.
Írán v pátek pozastavil lety do Teheránu, Isfahánu či Šírázu a dalších měst na západě, severozápadě a jihozápadě země. Nejméně osm letů bylo odkloněno mimo íránský vzdušný prostor.
Íránští představitelé tvrdí, že na jakýkoliv útok proti jejich zájmům budou tentokrát reagovat masivně. Snad to jsou jen silácké rétorické řeči, které slyšíme z Íránu mnoho let, říká Kalhousová.
„Nebylo to tak, že by se jedna strana přetlačovala nebo říkala, že by se tam o něčem mluvit nesmělo, nebo naopak tlačila nějaké téma, které druhá strana nechtěla,“ říká Pojar.
Tel Aviv/Teherán||eza, ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Írán v noci na neděli vyslal proti Izraeli přes 300 dronů a raket, které i díky zapojení zahraničních partnerů Izraele do obrany nezpůsobily významnější škody.