Smlouva k Opencard byla od začátku nevýhodná, řekl exšéf informatiky pražského magistrátu
Sněmovní vyšetřovací komise ke kauze Opencard dnes vyslechla další dva bývalé úředníky pražského magistrátu. Vypovídal někdejší ředitel odboru informatiky Václav Kraus a bývalý radní za ODS Milan Richter.
U Václava Krause poslance například zajímalo, jestli jako tehdejší ředitel informačního odboru věděl, že jeden z jeho podřízených přišel na magistrát právě z firmy Haguess, provozovatele Opencard. Kraus to prý netušil. Údajně se to dověděl právě až dnes od poslanců.
Přiznal také, že projekt byl od začátku nevýhodný pro Prahu a užitek z něj prý měla právě firma Haguess.
Výslechy bývalých vysokých úředníků pražského magistrátu sleduje reportérka Jana Čermáková
Podle předsedy vyšetřovací komise Bronislava Schwarze z hnutí ANO Kraus jen potvrdil pochyby poslanců nad způsobem řízení pražského magistrátu v době, kdy Opencard vznikala.
„Dělení běžných zakázek nepovažuje za dělení běžných zakázek. Bylo vidět, že na výslech byl připraven. Myslím si, že mu příprava nebyla v některých věcech platná. Měl připravené odpovědi, protože kauzu sleduje. Spíš mě zajímalo, že to tak fungovalo. Vysoce postavený funkcionář, který rozhodoval o 20 milionech ročně, to je špatně.“
Kraus před poslanci odmítl, že by obcházel zákon o veřejných zakázkách. Vypověděl také, že ze začátku nebyl o kartu příliš velký zájem, a tak se pražští politici rozhodli zrušit roční papírové kupony na městskou hromadnou dopravu. Lidem pak podle Krause vnutili Opencard jako jedinou možnou dlouhodobou jízdenku.
„Zájem o Opencard byl vyvolaný i implementací ročního kuponu na elektronické médium – Opencard,“ upřesňuje Kraus. Nevýhodnost projektu pro Prahu potvrdil také audit z roku 2009, o kterém Kraus před poslanci také mluvil.
Richter projekt hájí
Komise poté vyslýchala bývalého pražského radního Milana Richtera z ODS. Ten měl Opencard na starosti od začátku roku 2010. Řekl, že nastoupil jako jakýsi krizový manažer poté, co audit ukázal chyby v projektu.
Podařilo se mu prý ušetřit 170 milionů korun za faktury, které město firmě Haguess neproplatilo. Podle místopředsedy komise Daniela Korteho z TOP 09 ale Richter neuměl poslancům vysvětlit, jak to udělal:
„To jsem také nepochopil. Je-li firma, která odvedla práci a má dle smlouvy nárok, a řekne: Tak si těch 170 milionů nechte. Za co to bylo? Já jsem to z té výpovědi pana inženýra Richtera nepochopil.“
Bývalý radní hájí projekt i dnes: „Karta umí nabízet slevové programy, funguje jako tramvajenka. Idea té karty byla, že by to byla i mikropeněženka. Daly by se s ní platit i drobné výdaje. A další a další. Samozřejmě je potřeba, aby byl projekt dále rozvíjen.“
O projekt se Richter přestal starat v říjnu 2010, kdy se konaly volby.
Dnes už poslanci nikoho dalšího vyslýchat nebudou, komise by se měla znovu sejít 17. července. Postupně si chtějí poslanci pozvat ještě někdejší zástupce firmy Haguess nebo bývalého radního za ČSSD Karla Březinu.