NWR hrozí prodejem OKD. Pokud se nepodaří dohoda s věřiteli
Těžební společnost New World Resources (NWR) oznámila, že se připravuje na možný prodej svých dceřiných společností, mezi něž patří i černouhelná OKD. Prodej by nastal v případě, že by se NWR do září s věřiteli nedohodla na podmínkách kapitálové restrukturalizace.
Podle ředitele vnějších vztahů NWR Petra Jonáka firma potřebuje, aby s podmínkami souhlasilo 75 procent věřitelů, zatím má souhlas 63 procent.
Jednání s věřiteli o restrukturalizaci kapitálu však prý pokračují dobře, a tak prodej OKD není podle Jonáka na pořadu dne.
Oznámení NWR o možném prodeji své dceřiné společnosti OKD okomentoval Miroslav Motejlek ze serveru motejlek.com
„Nicméně máme zodpovědnost být připraveni i na další možné scénáře vývoje a jako pojistku jsme proto oznámili, že zahajujeme přípravu na možný proces prodeje v případě, že by ta základní jednání ztroskotala,“ uvedl Jonák.
NWR utrpěla těžké ztráty kvůli poklesu cen uhlí na světových trzích. Navrhla proto majitelům dluhopisů restrukturalizaci dluhu a vydání nových akcií. Začátkem června firma uvedla, že podle dohody s věřiteli by její zadlužení mělo klesnout o 325 milionů na 450 milionů eur (12,4 miliardy korun) a plánuje navýšit kapitál o 185 milionů eur.
Ekonomický komentátor Miroslav Motejlek ze severu motejlek.com se domnívá, že pravděpodobnost, že NWR prodá své dceřiné společnosti – tedy OKD a polskou Karbonii – je „v zásadě nulová“. Věřitelé podle něj na dohodu přistoupí.
„Případný prodej zejména OKD by znamenal, že v NWR nezůstane už vůbec nic,“ poznamenal Motejlek.
Teoreticky by se podle něj zájemce o koupi OKD – i přes současné ceny uhlí – mohl najít. „Může to být šance nebo výzva pro někoho, kdo by přečkal těžkou dobu a měl víru a schopnost počkat na lepší ceny uhlí,“ řekl Motejlek.
Dohoda o Dole Paskov
Společnost OKD, která čelí ekonomickým potížím, loni v září oznámila, že zavře Důl Paskov. Zástupci firmy tehdy uvedli, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014. V Dole Paskov pracuje zhruba 2500 lidí.
Vláda na počátku června s NWR podepsala dohodu o státní pomoci v souvislosti s útlumem těžby v Dole Paskov. Těžba by podle dohody státu s NWR měla pokračovat do konce roku 2017. Vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků.
Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka bude dohoda mezi státem a NWR o finanční pomoci kvůli útlumu těžby v Dole Paskov platit i v případě, že by NWR dceřinou firmu OKD prodala. Přesto chce o budoucnosti podniku s jeho zástupoci ještě jednat, sejdou se příští týden v pondělí.
NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala.