„Bakalu těší, že nezávislý soud dospěl k závěru, že rozhodnutí NWR o výplatě dividend, tvorbě rezerv a dalších finančních transakcích probíhala vždy v souladu se zákonem,“ řekla jeho mluvčí.
Náměstek ministryně financí Ondřej Landa, pod kterého spadá řízení Priska i případné soudní spory, obdržení dopisu potvrdil. Podle něj je to určitým způsobem předžalobní výzva.
Zdeněk Bakala nebude vracet miliardy krachujícímu OKD. Žaloba podaná vedením dolů nahrazuje fakta bulvární předpojatostí, napsal jeho právní tým ostravskému soudu.
Insolvenční správce OKD podal odpůrčí žalobu na jejího dřívějšího majitele New World Resources, firmy BXR Group Limited, CERCL Mining B. V. a podnikatele Zdeňka Bakalu a Petera Kadase.
DOKUMENT UVNITŘ. Skupina NWR spolu s jejím hlavním majitelem Zdeňkem Bakalou zavinili insolvenci OKD, tvrdí vedení ostravských černouhelných dolů. „Přepjatá snaha NWR a Zdeňka Bakaly přivlastnit si co nejrychleji a co nejvíce majetku OKD bylo jedním z hlavních důvodů úpadku OKD,“ stojí v žalobě. Vedení OKD ji podala minulý týden ke Krajskému soudu v Ostravě, Radiožurnál ji má k dispozici. Mluvčí Bakaly a bývalých vlastníků nechtěl žalobu komentovat.
Krajský soud v Ostravě dnes předběžným opatřením omezil možnost mateřské firmy NWR rozhodovat o OKD. Černouhelná těžební společnost je v insolvenci, má vysoké dluhy a nemá je z čeho platit. Všechny kroky, které se budou týkat OKD, musí nyní schválit věřitelský výbor.
Na podání insolvenčního návrhu na společnost OKD reagovala i Pražská burza, kde se obchodují akcie vlastníka dolů – podniku NWR. Jejich cena klesla o více než 41 procent. Padají také banky a ČEZ.
Těžební společnost New World Resources (NWR), majitel černouhelné firmy OKD, loni meziročně prohloubila ztrátu na 233 milionů eur, což je zhruba šest miliard korun. V roce 2014 společnost vykázala ztrátu 21 milionů eur, tedy asi 567 milionů korun. Po zveřejnění výsledků se rozhodli společnost opustit její hlavní akcionáři, podnikatelé Zdeněk Bakala a Peter Kadas. Novým většinovým vlastníkem NWR se stala skupina Ad Hoc Group, která sdružuje tři britské investiční společnosti.
Na Ostravsku hrozí kvůli krizi ve společnosti OKD sociální nepokoje. Hornické odbory to uvedly na společném jednání se zástupci vlády v Karviné. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka z ČSSD je nutné zajistit co největší oddálení útlumu těžby v uhelných dolech, kde pracuje přes 13 tisíc lidí.
Vláda a tripartita dnes budou hledat způsob, jak řešit problémy v dolech na Ostravsko-Karvinsku. Situace v těžební společnosti OKD je podle ministerstva průmyslu vážná, hrozí propouštění. Možnost, že by společnosti OKD finančně pomohl stát, odmítá ČSSD i odborové svazy. Firma prý selhala při své manažerské činnosti.
Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD, navrhla uzavření Dolu Paskov už na konci příštího roku. Původní plán přitom počítal s uzavřením na konci roku 2017. Druhou variantou je převod dolu na stát. Vyplývá to z materiálu pro pondělní jednání vlády, který má k dispozici ČTK.
Společnost NWR, která je vlastníkem Ostravsko-karvinských dolů, má stále potíže s prodejem uhlí. V letošním prvním pololetí sice vydělala a dosáhla zisku, ale je to výsledkem spíše účetních operací než větším prodejem.
Podnikatel a miliardář Zdeněk Bakala odstoupí na dubnové valné hromadě z představenstva těžební společnosti New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD. Dnes to oznámila NWR na své webové stránce. Společnost nominovala do představenstva bývalého investičního bankéře Charlese Harmana.
Odpuštění části dluhu, tedy kapitálovou restrukturalizaci těžařské společnosti New World Resources, schválil po soudu v Londýně i newyorský soud. Společnosti NWR patří i černouhelná OKD.
Věřitelé těžařské společnosti New World Resources (NWR) dnes v Londýně schválili plán kapitálové restrukturalizace firmy. NWR, které patří černouhelná OKD, sníží nominální zadlužení z 825 milionů eur, tedy asi 23 miliard korun, na 500 milionů eur (asi 14 miliard korun). Firma získala podporu 99 zajištěných a 95 procent nezajištěných držitelů dluhopisů, kteří se hlasování zúčastnili. Rozhodnutí musí potvrdit ještě londýnský soud.
Těžařská společnost NWR oznámí výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. Vlastník Ostravsko-karvinských dolů je pod drobnohledem ekonomů i politiků kvůli finančním potížím, které doléhají i na její koksovny a doly. Někteří analytici předpokládají, že firmě opět klesnou tržby. Hlavně kvůli nízkým cenám koksovatelného uhlí a slabým prodejům.
Vlastník Ostravsko-karvinských dolů, těžařská společnost NWR, začíná klíčovou sérii jednání o osudu firmy. Na dnešní mimořádné valné hromadě chce vedení firmy odsouhlasit plán, jak se dostat z dluhů. Nový kapitál má NWR získat vydáním akcií za zhruba 118 milionů eur.
Těžařská společnost NWR zatím neuvažuje o prodeji dceřiných společností, a tedy ani OKD, která vlastní Důl Paskov. Zástupci firmy to řekli po dnešním jednání s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem z ČSSD.
Budoucnost těžby na Ostravsku bude řešit ministr průmyslu a obchodu. Jan Mládek si na dnešek domluvil schůzku s manažery New World Resources (NWR). Vlastník těžařské společnosti OKD se chce vymanit z dluhů a nevylučuje prodej černouhelných dolů. Klíčová budou jednání s věřiteli, která by měla skončit v září.
Společnost NWR nevylučuje prodej dceřiné firmy OKD. Je to jedna z variant, o které uvažuje v rámci restrukturalizace. Prodej ztrátových dolů je ale podle podniku až krajním řešením. Záleží na tom, jak se vedení společnosti dohodne s věřiteli.
Těžební společnost New World Resources (NWR) oznámila, že se připravuje na možný prodej svých dceřiných společností, mezi něž patří i černouhelná OKD. Prodej by nastal v případě, že by se NWR do září s věřiteli nedohodla na podmínkách kapitálové restrukturalizace.
Zástupci těžebních firem OKD a NWR dnes podepíší na ministerstvu průmyslu a obchodu definitivní dohodu o útlumu dolu Paskov. Uhlí se má u Frýdku-Místku těžit ještě tři roky a stát pak zaplatí 600 milionů korun jako pomoc propuštěným horníkům. Dohoda, která vznikala řadu měsíců, má ale celou řadu podmínek a nakonec platit vůbec nemusí.
Vlastník Ostravsko-karvinských dolů, firma NWR, snížila v prvním čtvrtletí ztrátu na zhruba 740 milionů korun. Osud dolu Paskov to zatím nemění, má skončit do roku 2017. Vláda proto slíbila přispět 600 miliony korun na sociální programy pro horníky. Podle posledních výsledků se ale hospodaření dolů začíná stabilizovat.
Zástupci vlády a společnosti NWR, která vlastní OKD, se dohodli na podmínkách státní podpory pro horníky z Dolu Paskov. Stát uvolní celkem 600 milionů korun poté, co NWR z vlastních zdrojů zajistí fungování dolu do roku 2017.