V regionálních volbách na Slovensku upěly strany vládní koalice. Nejvíc hlasů získala strana Smer premiéra Roberta Fica. Pozice si upevnila v regionálních parlamentech i na postu županů, což je obdoba českých hejtmanů.
Slováci volili krajské představitele - poslance místních zastupitelstev a také takzvané župany, tedy obdobu našich hejtmanů. Strana SMER premiéra Fica potvrdila svoje dominantní postavení ve čtyřech různých regionech.
První kolo regionálních voleb na Slovensku provázela nízká účast voličů. V některých oblastech na středním a východním Slovensku se dokonce objevilo podezření z podplácení romských voličů.
Spojené státy si vyhrazují právo zakázat vstup do vesmíru nepřátelům, kteří by poškodili americké zájmy. Nová kosmická strategie také povzbuzuje rozvoj amerického soukromého vesmírného průmyslu.
Severní Korea dnes zřejmě poprvé vyzkoušela atomovou zbraň. Úspěšné provedení podzemního testu oznámila severokorejská oficiální agentura KCNA s tím, že se obešel bez úniku radioaktivity. Sousední země zkoušku, kterou potvrdily i zahraniční seizmologické ústavy, ostře odsoudily. Spojené státy vyzvaly k zásahu Radu bezpečnosti OSN.
Americký prezident George Bush podepsal zákon, který schvaluje výstavbu zdi na americko-mexické hranici. Dvojitá bariéra vybavená osvětlením, kamerami a senzory přijde americký stát na více než miliardu dolarů. Zákon měl být původně součástí rozsáhlé imigrační reformy, která měla komplexně řešit problém s miliony ilegálních imigrantů. Vztyčení zdi je nakonec ale jediným opatřením v boji s nelegální imigrací, na kterém se američtí kongresmani dokázali shodnout.
Nástupcem generálního tajemníka OSN Kofiho Annana se zřejmě stane jihokorejský ministr zahraničních věcí Pan Ki-mun. Ukázalo to včerejší neformální hlasování Rady bezpečnosti, v němž se proti němu nevyslovil žádný ze stálých členů s právem veta.
Při střelbě ve vesnické škole v americké Pensylvánii přišlo o život nejméně pět lidí. Mezi nimi je i střelec, který spáchal sebevraždu. Sedm dalších dívek skončilo v nemocnici, některé z nich jsou v kritickém stavu. Tragédie se odehrála v komunitě Amišů. Tito lidé odmítají veškeré výdobytky civilizace, nepoužívají auta, ani elektřinu. Jde už o třetí násilný incident na americké škole za poslední týden.
Americký prezident George Bush opět vystoupil s projevem, ve kterém přesvědčoval Američany o správnosti svého postupu v boji proti terorismu. Bylo to už jeho páté vystoupení za poslední měsíc. Bílý dům si totiž uvědomuje, že válka proti terorismu a především situace v Iráku může být jedním z rozhodujících faktorů, které ovlivní rozložení sil ve Washingtonu po listopadových volbách do Kongresu.
Vztahy mezi Ruskem a Gruzií značně ochladly. Poté, co Gruzie zadržela pět důstojníků ruské vojenské rozvědky pro podezření ze špionáže, pohrozilo Rusko, že k jejich osvobození je připraveno použít všech dostupných prostředků a označilo gruzínské aktivity za provokaci. Gruzie dnes přesto čtyři důstojníky ruské vojenské rozvědky obvinila ze špionáže.
Čeští občané jsou opět o něco blíže zrušení vízové povinnosti se Spojenými státy. Úsilí středoevropských vlád totiž podpořili dva američtí kongresmani. V dopise vyzvali ministryni zahraničních věcí Spojených států Condoleezu Riceovou, aby bezvízový režim zavedla pro všechny nové členy Evropské unie.
Americký prezident George Bush se poprvé vyjádřil k situaci na Kubě poté, co se moci na ostrově dočasně vzdal Fidel Castro. Šéf Bílého domu prohlásil, že sleduje vývoj kubánské politiky velmi aktivně. Zároveň otevřeně vyzval obyvatele ostrova, aby pracovali na demokratických změnách režimu.
Manželství osob stejného pohlaví zatím nebude v Americe problém. Tamní Senát totiž smetl ze stolu ústavní dodatek podporovaný prezidentem Bushem, který homosexuální sňatky zakazoval. Pro hlasovalo 49 a proti 48 senátorů. K tomu, aby návrh prošel, by ho musely přijmout dvoutřetinovou většinou obě parlamentní komory a poté schválit 38 z 50 států.
Americká CIA zřejmě během studené války kryla válečné zločiny nacistů. Ze zveřejněných dokumentů Národního archivu Spojených států vyplývá, že zástupci zpravodajské služby věděli o úkrytu Adolfa Eichmana.
Rada bezpečnosti OSN se shodla na textu prohlášení k Íránu. Jde o takzvanou "oslabenou rezoluci", která není tak tvrdá jak měla být původně. Prohlášení vyzývá vládu v Teheránu, aby do 30 dnů zastavila tu část svého jaderného programu, která by mohla sloužit k výrobě jaderných zbraní.
V USA pokračují protesty proti návrhu nového zákona o přistěhovalectví. Ten má důrazněji postihnout nelegální vstup na americké území a pobyt v USA. Tvrdost zákona, který už schválila Sněmovna reprezentantů, odmítl v pondělí velkou většinou právní výbor Senátu a rozhodl se, že horní komoře Kongresu předloží vlastní znění poskytující částečnou amnestii ilegálním pracovníkům.
Americký prezident George Bush se ostře ohradil proti tvrzení, že se Irák zmítá v občanské válce. Varoval ale, že země má před sebou ještě těžké boje. Prohlásil to na narychlo svolané tiskové konferenci, uspořádané den po třetím výročí americké invaze do Iráku. Podle pozorovatelů se tak snaží Bílý dům zvednout Bushovu popularitu, která podle průzkumů veřejného mínění klesla na další historické minimum.
Dnes je to přesně tři roky od zahájení intervence v Iráku. K tomuto tématu se vyjádřilo několik světově významných politiků. O začátku občanské války v rozhovoru pro televizní stanici BBC hovořil bývalý irácký premiér Ajád Aláví. Země se podle něj blíží k bodu, který bude nezvratný a sektářské násilí se rozšíří po celém Blízkém východě. Jiný názor má americký ministr obrany Donald Rumsfeld, který u příležitosti dnešního výročí napsal článek do Washington Post.
Jen několik dní před 3. výročím americké invaze do Iráku Spojené státy ujišťují, že jsou stále připravené podniknout preventivní vojenský útok proti těm, kteří je ohrožují. Vyplývá to ze strategického dokumentu Bílého domu.
Valné shromáždění OSN navzdory nesouhlasu Spojených států schválilo novou Radu Spojených národů pro lidská práva. Nahradí tak zdiskreditovanou Komisi pro lidská práva, sídlící v Ženevě. Pro nový orgán hlasovalo 170 států, Spojené státy s Izraelem, Maršálovými ostrovy a Palau byly proti.