Českobudějovická diecéze podala 700 žádostí k navrácení majetku. Všechny čekají na vyřízení

Českobudějovická diecéze požádala o navrácení majetku v celkem 700 případech. Státní pozemkový úřad ale nestačí držet krok a vyřizování jednotlivých případů se protahuje i na straně Lesů České republiky. Lhůta pro podávání výzev skončila 2. ledna a úředníci teď mají plné ruce práce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biskupské gymnázium Jana Nepomuka Neumanna v Českých Budějovicích

Biskupské gymnázium Jana Nepomuka Neumanna v Českých Budějovicích | Foto: Biskupské gymnázium J. N. N. České Budějovice

„242 žádostí míří přímo na náš úřad. To jsou pozemky, které jsou v naší správě. Pak budeme formou rozhodnutí vyřizovat dalších 250 žádostí, které byly adresovány jiným státním subjektům,“ říká vedoucí oddělení restitucí českobudějovického pracoviště Státního pozemkového fondu Miroslav Šimek.

Posuzování výzev je složitý proces, ve kterém musí úředníci nejprve pozemek správně identifikovat, většinou je nutné i místní šetření. Pak musí porovnat současný stav se stavem před rokem 1948. Některé pozemky nebude možné vydat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O navrácení majetku Českobudějovické diecéze informoval redaktor Martin Pokorný

„Náš úřad musí vyloučit pozemky, které se nevydávají. To znamená podívat se, zda pozemky nejsou zastavěné, případně nejsou územním plánem určeny na nějakou veřejně prospěšnou činnost nebo se nenalézají na území národních parků a rezervací,“ vysvětluje Šimek.

Českobudějovická diecéze podala celkem 700 výzev, které se týkají nemovitého majetku, a dalších zhruba padesát, které se týkají majetku movitého, převážně uměleckých děl.

Ne všechny výzvy se ovšem týkají Jihočeského kraje. Některé majetky nárokuje diecéze na Klatovsku a Sušicku, některé ve středních Čechách a na Vysočině.

Podle generálního vikáře Českobudějovické diecéze Adolfa Pintíře nebyla zatím žádná výzva dořešena až do konce a doposud nedošlo k předání majetku ani v jednom případě:

„Řada věcí ukazuje, že pozemkové úřady celé to období dlouhých 20 let nevyužily k tomu, aby si majetek řádně identifikovaly. Kdyby průběžně během těch 20 let takzvaně blokované pozemky identifikovaly, tak nám to dneska mohly podávat na zlatém podnosu a říct, že to mají připravené. Šlo to téměř korespondenčně vyřizovat a mohli jsme si domluvit, kdy kterou farnost odadministrujeme.“

Českobudějovická církev podávala výzvy od května loňského roku až do 2. ledna. Už teď je jasné, že k vypořádání nedojde ve stanovené půlroční lhůtě.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme