Restituční kauza rodu Walderode se vrací k Okresnímu soudu v Semilech. Ústavní soud zdůraznil, že platí osvědčení o zachování Walderodeho občanství ČSR z roku 1947.
Vrchní soud loni Horákovi uložil podmíněný trest, verdikt ale zrušil Nejvyšší soud. Nebyl prý důvod snižovat trest pod hranici zákonné sazby, která činí pět let.
„Bude tu 22 pokojů pro hosty, pro lidi, kteří chtějí prožít nějaký duchovní pobyt, seminář. Je to určené vyloženě pro veřejnost,“ říká převor vyšebrodského kláštera Justin Berka.
Před pěti lety Nadace knížete z Lichtenštejna spolu s vládnoucím knížetem Hansem Adamem II. podala k českým soudům sérii žalob o určení vlastnického práva a vyklizení nemovitostí.
Stát majetek zkonfiskoval po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Na žalované straně stojí vícero subjektů, mezi nimi i Národní památkový ústav nebo státní podnik Lesy České republiky.
Někdejší úředník podle soudu při přiznání pozemků nejednal úmyslně, nýbrž z nedbalosti. „Jednalo se o exces z jinak řádně vykonávaného povolání,“ prohlásil předseda senátu Jiří Lněnička.
Rozsáhlé pozemky kolem obcí spravuje státní podnik Lesy ČR, jenže když radnice třeba potřebovala kvůli suchu novou studnu, souhlas od Lesů nedostala, protože vše blokoval restituční spor.
Majetek byl cisterciákům konfiskován na základě Benešových dekretů, ale až po roce 1948. Podle soudce zpravodaje Davida Uhlíře posloužily dekrety pouze jako záminka k pokračování majetkové křivdy.
Předseda senátu Petr Mikeš uvedl, že podle senátu Zeman po subjektivní stránce podjatý nebyl a že neměli pochybnosti, že by dovolání ve věci dopadlo zcela stejně, pokud by se Zeman z procesu vyloučil.
Stát nevýhodně přišel o rybník na Rakovnicku, který bude potřebovat k opatřením proti suchu. Za desítky milionů ho bude muset vykoupit zpět. Kde úřady pochybily?
Ministerstvo zemědělství, do jehož resortu spadají restituce i výstavba přehrad, mělo od konce roku 2016 k dispozici studii, ze které plyne, že stát bude rybník potřebovat. Resort ale chybu odmítá.
Kárná žaloba míří na Zemanovo zapojení v kauze Czernin, ve které se měl dostat do střetu zájmů a zasahovat ve prospěch svého známého. Informaci přinesly Seznam Zprávy.
Žaloba kvůli pozemkům v Šilheřovicích se týkala čtyř desítek parcel. Ústavní soud ale rozhodoval o dalších 11 stížnostech Rothschildů kvůli nárokům na majetek.
Debata v sobě obsahuje nebezpečnou směs ublíženosti, závisti, potlačování nepříjemných pravd a politického zneužívání historie pro současné potřeby – což ostatně Poláci i polští historikové odmítají.
Odvolací soud změnil verdikt, kterým prvoinstanční soud poslal Evu Benešovou na šest let do vězení a nařídil peněžitý trest 4,5 milionu korun. Vinna je z maření úkonu veřejného činitele z nedbalosti.
Muži podle obžaloby nezákonně přiřkli Emilii Bednářové a dalším restituentům náhradní pozemky za nemovitosti původně patřící Janu Marii Bečvářovi a způsobili tak škodu nejméně 1,4 miliardy korun.
„Podmínky k vydání mezitímního rozsudku v nyní posuzované věci splněny nebyly,“ konstatoval ve svém rozsudku Nejvyšší soud. Ve sporu jde například o zámek Hrubý Rohozec, lesy a pozemky na Turnovsku.
Cena majetku byla podle analýz odhadnuta na asi 450 milionů korun. Jde o stovky hektarů pozemků zejména na Karlovarsku a v jižních Čechách, ale třeba i zámek Velichov u Ostrova nad Ohří.
Obraz „Růžové keře pod stromy“ ze začátku 20. století původně patřil židovské rodině Stiasny, která byla v srpnu 1938 donucena k jeho prodeji. V roce 1980 ho v aukci zakupilo Musée d'Orsay v Paříži.
„Nevystupoval jsem jako nejvyšší státní zástupce. Šlo mi čistě o to, aby se doutnající spor dvou lidí pokud možno ve smírné podobě urovnal,“ uvedl ke kauze nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
„Důrazně odmítám, že bych učinil jakékoliv kroky, kterými bych jako nejvyšší státní zástupce zpochybnil svou nestrannost při rozhodování,“ reagoval na článek serveru Seznam Zprávy Pavel Zeman.
Detektivům se letos dostala kauza do hledáčku v návaznosti na zjištění Radiožurnálu, že jeden pozemek po této restituci hluboko pod cenou koupil také soudce městského soudu Erik Ambrus.
Detektivové z protimafiánské centrály zajistili přes 35 hektarů pozemků. Je mezi nimi i ten, který koupil soudce městského soudu Erik Ambrus. Jsou na něm parcely v hodnotě okolo 20 milionů.
Radiožurnál zjistil, že anonymní kyperská firma Elvikox kontroluje pozemky, které stát původně vydal celkem třem různým restituentům. Ti je vždy prodali pod cenou dál.
Pozemky za stovky milionů vydal stát restituentovi Dvořáčkovi. Pod cenou je pak získala firma Elvikox z Kypru. Úzké vazby na ni má právník Hermann, který pracuje pro exšéfa pozemkového úřadu Šťovíčka.
Obžaloba trojici viní z toho, že nezákonně přiřkla Bednářové náhradní pozemky za nemovitosti, které původně vlastnil Bečvář. Podle státního zastupitelství způsobili škodu nejméně 1,4 miliardy korun.
Židé měli dům před válkou, za války jej nacisté zabavili, vrácený jim byl po válce. V roce 1947 uzavřeli nájemní smlouvu se státem, podle Židovské obce obsahovala „transparentně nevýhodné podmínky“.