Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Družicové snímky dávají za pravdu odpůrcům kácení na Šumavě

Odpůrci kácení stromů kvůli kůrovcové kalamitě na Šumavě dostali novou ,munici'. Vědci, kteří sledují záznamy družice Landsat TM5, došli k názoru, že v části národního parku, kde se nesmí těžit, se obnovuje původní porost. Naopak vytěžené paseky se mění v poušť.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modravské pláně

Modravské pláně | Foto: Správa NP a CHKO Šumava

Družice Landsat snímá povrch infračerveným zářením, které pomocí teplotních změn mapuje porost na Zemi. Na snímcích je prý dobře patrné, že holoseče, tedy vytěžené plochy, se v létě extrémně zahřívají.

Snímky vyhodnocují na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a mohou se podívat do záznamů i dvacet let zpátky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu hovořil na Rádiu Česko Martin Hais z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity

Martin Hais, který se tím na přírodovědecké fakultě zabývá, považuje závěry učiněné na základě satelitních snímků za dostatečně průkazné. Řekl to v rozhovoru pro Rádio Česko.

"Tyto metodiky nejsou nijak nově vymyšlené, standardně se používají v zemích, jako jsou třeba USA a Kanada, kde mají obrovské lesní porosty, které prakticky nemají jak hodnotit jinak než pomocí prostředků dálkového průzkumu Země, které zahrnují zejména družicová data a letecké snímky," upozornil Hais.

Marika Táborská, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme