„Náklady zelené transformace jsou sice vysoké, ale mnohem menší než náklady nicnedělání,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus šéf organizace Fakta o klimatu Ondráš Přibyla.
Péče o mladé stromky, které byly vysázeny po kůrovcových kalamitách, přetěžuje rozpočty drobných obcí. Na práce najímají brigádníky i firmy se speciální technikou.
Lesy, které před pěti lety zdevastoval kůrovec, postupně ožívají. Vyplývá to ze zjištění jihočeských vědců, kteří při výzkumu objevili bohatá společenstva rostlin i hmyzu včetně ohrožených druhů.
Těžba kůrovcového dřeva teď tvoří jen šest procent celkové těžby v regionu. Pokud by se kůrovec měl znovu vracet, mají Lesy ČR připravené tisíce lapáků.
Po kůrovcové těžbě se na pasekách objevují kriticky desítky chráněných živočichů a rostlin. Biologové to zjistili při monitoringu na pětačtyřiceti lokalitách v jižních Čechách.
Kůrovcová kalamita a sucho poznamenaly v uplynulých letech lesy v Česku více než v jakékoli jiné evropské zemi. Lesy často vlastní mnoho drobných vlastníků, což komplikuje obnovu lesních holin.
Česká inspekce životního prostředí udělila pokutu v hodnotě 3,5 milionu korun. Soud ale připomněl, že inspekce státnímu podniku kladla k tíži spíše to, že svou nečinností přispěl k rozšíření kalamity.
V Pardubickém kraji zmizely celé lesy. Kácení stromů zapříčinil kůrovec, který se v lesích přemnožil. Majitelé se snaží škody postupně nahradit a sázení nových stromků teď nabírá na tempu.
Takzvané kůrovcové souše stále zabírají část plochy lesů na Vysočině. Jejich majitelé přitom mají od nového roku znovu povinnost je bez prodlení odstraňovat.
Michal Zaruban se svými pomocníky, koňmi Huronem a Áronem, stahují dřevo z těžko přístupných svahů, jen kousek od černé sjezdovky v Říčkách v Orlických horách.
„Prvním krokem bude jistě setkání se zaměstnanci ředitelství podniku a následně se širším vedením. Já v tuto chvíli, jak jsem avizoval, nechystám významnější personální změny,“ říká Šafařík.
Borovice teď napadá nejen lýkožrout borový, ale také vrcholkový a Orthotomicus. Jejich dalšímu rozšiřování by měl zabránit výzkum jihočeských vědců. Snaží se vytvořit metodiku ochrany.
Klikoroh borový ničí sazenice na pasekách po kůrovcové těžbě po celé republice. Lesníci v posledních čtyřech letech vysázeli miliony stromků. Brouk má tak dostatek potravy a rychle se množí.
Kůrovce, který se objevuje v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, je podle správců lesů i ochranářů téměř nemožné zastavit. V polských Stolových horách lesnicí napadené stromy neodstraňují.
Protilátky jako regeneron nefungují na novou variantu omikron a tak je nemocnice nejspíš budou muset vyhodit. Upozornily na to Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Česká stopa při klinické studii léku proti rakovině prostaty, lingvisti ve Fialově vládě nebo kůrovec. Témata pondělního tisku naleznete ve výběru z médií Radiožurnálu.
V tisku se v sobotu dočtete, že se rozšířil kůrovec ořešákový, tedy druh brouka z Himaláje, který ničí některé listnaté druhy dřevin a teď způsobuje lokální problémy na jižní Moravě, píše Právo.
Po ekonomické stránce je umělá obnova náročná v jejím úplném počátku. U přirozené obnovy se to projevuje během výchovných zásahů, když si vlastník les přizpůsobuje.