Hanáci se skládají na oblečení svého nejvyššího rodáka obra Drásala
Košile, kalhoty a vesta z 19. století. To vše ale v obří velkosti. V olomouckém Vlastivědném muzeu chtějí zrekonstruovat kroj jednoho z nejslavnějších Hanáků, kterému se říkalo obr Drásal a který ve své době proslavil Hanou po světě.
Výška 248 cm, váha 186 kilogramů. Když chcete roztáhnout jeho košili, musíte na to být dva. Josef Drásal to ale kvůli své výšce neměl jednoduché.
„Už když rostl jako dítě, tak ho to zřejmě bolelo. Trpěl i hladem, protože nebylo možné, aby se zasytil,“ říká Veronika Hrbáčková z Vlastivědného muzea. „Údajně chodil nahrbený, s pokrčenýma nohama.“
Život se Josefovi Drásalovi změnil, když začal vystupovat a jezdit po světě. „Z významných osobností se setkal například s Napoleonem III. a jeho manželkou.“
Proslavil Hanou ve světě. Teď se mu naopak Hanáci skládají na košili a kalhoty. Na nejvyššího rodáka - obra Drásala, totiž ani po 130ti letech nezapomněli. Více už Radka Kvasničková
Tak velký kroj je raritou. Košile, kalhoty i vesta jsou ale v havarijním stavu. „Proutěná košile má drobné oděrky, výšivky jsou sedřené na náprsence, náramenících nebo kolem zápěstí. Vesta je hodně vyšisovaná. Kalhoty byly něčím vycpané, nevíme přesně čím, restaurátor bude muset dělat sondy, takže tato nějaká vnitřní výplň je vydrolená a sype se z těch kalhot.“
Vlastivědné muzeum letos vyhlásilo sbírku na opravu Drásalova oblečení. „V rámci sbírky hodláme vybrat peníze i na to, abychom mohli udělat kopii těchto součástek. Figurína pak bude oblečená do původních kousků a částečně i do kopií,“ dodává Hrbáčková.
Restaurování kroje bude stát přibližně 79 tisíc korun. Návštěvníci mohou přispět u pokladen muzea a uvnitř si prohlédnout hned několik předmětů spojených s obrem Drásalem - obří dřeváky, obří opasek nebo velký odlitek ruky.