Kriminalisté budou u Dobronína asi hledat další těla Němců
Případ poválečného masakru Němců u Dobronína na Jihlavsku se v brzké době uzavírat nebude. Masový hrob, který loni v srpnu odkryli kriminalisté na louce Budínka, zřejmě není jediný. Kriminalisté se už zajímají o další dobronínský hromadný hrob. Jeho přesnou polohu jim ukázal přímo na místě vnuk jedné z obětí.
Za Dobronínem vede železniční trať a v místech, kde ji podtéká Zlatý potok, by měl být další hrob. Manfred Fuchs se narodil až po válce, v Německu, kde také žije. Svého dědečka Josefa Röhricha nikdy neviděl. Teď stojí u železničního náspu a ukazuje místo, kde by měl jeho dědeček ležet.
„Mám věrohodné informace, že můj děda přišel právě v těchto místech o život, a že je tady zahrabaný. Přál bych si, aby se to ověřilo,“ říká.
Jeho dědečka spolu s dalšími Němci zavřeli revoluční gardisti do místní hasičárny. Odtud je podle zpráv pamětníků odvedli na louku Budínku, která je za obcí.
„Moje teta nosila dědovi do té hasičárny jídlo. Jednoho dne tam nikoho nenašla. Řekla nám, že už ho tam hledat nemáme, že tam už není. Děda byl tenkrát už velmi starý, proto ani nebyl povolán do armády. Celou válku byl doma,“ objasňuje Manfred Fuchs.
„A protože byl tak starý, tak si myslím, že už nedošel na Budínku, která je na kopci. Zřejmě již neměl sílu, a tak přišel o život cestou,“ myslí si.
Místo u náspu, kousek u Zlatého potoka, ukázal Manfredu Fuchsovi před třinácti lety jeden z místních obyvatel, který si poválečnou dobu pamatoval. Dnes už nežije.
„Řekl nám, že tady tenkrát gardisté vyhloubili mělkou jámu, do které položili těla,“ prozrazuje.
V létě by byl násep zarostlý trávou a křovím, v březnu je ale odkrytý a pan Fuchs si na jednom místě všímá kamenů poskládaných vedle sebe. Před třinácti lety, krátce poté, co se dozvěděl o tomto hrobě, sesbíral Manfred Fuchs spolu se svým bratrem několik kamenů z pozemku, na kterém před válkou jejich dědeček žil. Položili je právě na tento násep.
„Chtěli jsme si dědu nějakým důstojným způsobem připomenout. Udělat jakýsi provizorní náhrobek a uctít jeho památku,“ dodává Manfred Fuchs.
Přeje si, aby se hrob tady u trati odkryl, aby se ověřilo, zda tu opravdu leží jeho dědeček Josef Röhrich. Opodál stojí policejní vyšetřovatel Michal Laška, který má případ Budínka na starosti.
„Dříve, než by se tady prováděly nějaké výkopové práce, tak předpokládám, že tomu všemu bude předcházet nějaký povrchový průzkum. Pokud se Policie České republiky postavila k prvnímu místu na Budínce takovým způsobem, že jsme dospěli až do stadia archeologických prací a znaleckých posudků, stejně tak by policie měla postupovat na tomto místě,“ domnívá se Michal Laška.