Lidé na Vysočině přestávají kupovat mléko z mlékomatů, bojí se nákazy z klíštěte

Lidé na Vysočině přestávají kupovat mléko z takzvaných ‚mlékomatů‘. Epidemiologové totiž přišli s podezřením, že se na Žďársku z automatu na čerstvé mléko nakazili dva lidé klíšťovou encefalitidou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště obecné

Klíště obecné | Foto: Ondřej Hajdušek

Už v minulosti farmáře poškodily výroky hlavního hygienika Michaela Víta, který mlékomaty označil za riziko. Farmář Josef Král ze Žďáru nad Sázavou je přesvědčen, že nákaza z mlékomatu nepochází:

„Upozornění na přístroji je, aby se mléko používalo pouze po převaření. Teoretická možnost nakažení se nepřevařeným mlékem encefalitidou určitě existuje, je to ale opravdu teorie s velmi malou pravděpodobností. Nevěřím tomu.“

Jen na Vysočině Agro Mohelno ruší tři ze svých pěti přístrojů a další farmáři o tom uvažují.

Podle středočeské krajské epidemioložky Markéty Korcínové je přenos z tepelně neošetřeného mléka na člověka možný. S tím musí každý zákazník počítat. Na provozovateli mlékomatu poté je, aby na to zákazníka upozornil:

„Tak jako máte u kteréhokoli výrobku, který si kupujete v obchodě nebo v lahůdkářství, tak i u mléka by měla být nějaká informace o tom, jak s tím mlékem nakládat, za jak dlouho byste jej měl spotřebovat či zda je potřeba tepelně opracovat. Je důležité, aby si spotřebitel tyto informace nejenom přečetl, ale také je pak dodržoval.“

Jana Zemanová, Daniel Burda, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme