Nejvíc nakažených přibývá o letních prázdninách, třetinu případů nemocí od klíšťat podle odborníků lékaři odhalí ještě na podzim. Loni za celý rok bylo 3270 nakažených boreliózou a 509 encefalitidou.
„Očkovat se přitom mohou nechat děti i dospělí. Novinkou od loňského ledna je, že pro lidi nad 50 let je toto očkování zcela zdarma,“ doporučuje primářka Hana Roháčová. Očkovaných Čechů je ale málo.
„Domníváme se, že důvodem je to, že v parcích klíšťata sají zejména na drobných hlodavcích a ptácích, kteří jsou zároveň skvělým zdrojem borelií,“ říká parazitolog Václav Hönig.
„Pokud se flek objeví s větším časovým odstupem, je poměrně velký, nesvědí, nepálí, nebolí, tak to už může být projev lymeské boreliózy,“ varuje infektolog Milan Trojánek.
Boreliózou od klíštěte se podle údajů Státního zdravotního ústavu zatím letos nakazilo zhruba o polovinu víc lidí než loni. Do konce loňského dubna lékaři zaznamenali 279 nemocných, letos už 416.
Klíšťovou encefalitidu pracovníci stanice neobjevili u žádného z klíšťat, které v různých lokalitách v Praze nasbírali. Tuto nemoc naposledy objevili v roce 2017 v Kunratickém lese.
Státní zdravotní ústav doporučuje při tak vysoké aktivitě klíšťat používat při pobytu v přírodě repelent. Pohybovat se jen po zpevněných cestách a nechodit do listnatých a smíšených lesů.
O česká letadla Albatros je ve světě zájem, píše deník E15. A počet lidí nakažených borreliózou nebo klíšťovou encefalitidou podle Deníku roste. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Chovatelé ovcí na Slovensku nesmějí dočasně prodávat výrobky z ovčího mléka přímo na salaších a na farmách. Veterináři jim to zakázali kvůli epidemii klíšťové encefalitidy. Desítky lidí se totiž nakazily po konzumaci ovčího sýra.
V přírodě už se objevují první klíšťata. Mírná zima podle některých odborníků navíc nahraje jejich většímu počtu. Česká republika zaznamenává nejvíce případů klíšťové encefalitidy mezi zeměmi Evropské unie. Přitom proočkovanost Čechů je stále ještě nižší než v západních zemích.
2:32
|Jakub Šídlo, Martin Karlík, Simona Bartošová|Člověk
Nejvíce případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii hlásí Česko. Loni jich lékaři zaznamenali 573. Problém je dlouhodobý. Za posledních 40 let tvořili celou čtvrtinu nemocných v Evropě právě Češi. Na druhém místě je Lotyšsko, pak následují Slovinsko a Německo. Oznámila to Koalice pro podporu očkování.
Lidí nakažených virem klíšťové encefalitidy přibývá. Za první půlrok lékaři registrují 90 případů nemoci. Jen za červen se nakazilo 66 osob. Pokud bude tento trend pokračovat, je možné, že se do konce roku objeví minimálně 800 případů nemoci. Hlášené jsou přitom jen nejzávažnější případy infekce. Nemálo z nich končí dlouhodobými až trvalými následky.
O tomto víkendu se znovu zvýší aktivita klíšťat. Výskyt parazitů dosáhne podle hygieniků až na pozici číslo šest z celkem desetistupňové škály, a bude tedy nadprůměrný. Lidé by proto měli být opatrní nejen v lesích, ale i v městských parcích a zahradách.
Klíště může člověka nakazit lymskou boreliózou nebo encefalitidou. Zatímco proti borelióze vakcína neexistuje, encefalitidě se lze vyhnout pomocí očkování. Přesto zůstávají počty Čechů chráněných proti encefalitidě nízké, i když se oproti loňsku zvýšily. Hygienici v těchto dnech varují před agresivitou klíšťat.
Riziko kousnutí klíštětem je v Česku na nejvyšším, desátém stupni. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav, desátý stupeň bude platit po celý víkend.
Lidé na Vysočině přestávají kupovat mléko z takzvaných ‚mlékomatů‘. Epidemiologové totiž přišli s podezřením, že se na Žďársku z automatu na čerstvé mléko nakazili dva lidé klíšťovou encefalitidou.
Na Třebíčsku se 3 lidé nakazili klíšťovou encefalitidou z kozího mléka. Další 2 případy lidí, kteří se nemocí měli nakazit po vypití mléka z automatu, prověřují také na Žďársku.
Lékaři za letošek hlásí už dvakrát více případů klíšťové encefalitidy než loni za stejné období. Nejvíc infikovaných parazitů je tradičně v Jihočeském a Plzeňském kraji a také na Vysočině. Nejčastěji napadnou člověka ve vysoké trávě na kraji smíšených lesů.
S nástupem teplejšího počasí je třeba myslet na ochranu před infikovanými klíšťaty. Lékaři stále opakují - pozor na nákazu klíšťovou encefalitidou by si měli dát především starší lidé, průběh onemocnění u nich bývá obvykle horší než u mladších lidí.
Případů klíšťové encefalitidy přibývá. V loňském roce se tímto onemocněním, které přenášejí klíšťata, nakazilo 816 lidí. Dva z nich na následky onemocnění zemřeli. Aktuální čísla zveřejnil Státní zdravotní ústav.
Ačkoliv ještě mrzne až praští, měli bychom už teď myslet na teplejší dny. Olomoučtí lékaři upozorňují, že právě nyní je nejvhodnější doba na očkování proti klíšťové encefalitidě. Podle nich lidé stále očkování podceňují. Přitom právě Olomoucký kraj patří k nejrizikovějším oblastem v republice.
Počet lidí, kteří onemocněli klíšťovou encefalitidou, roste. Vyplývá to ze statistik Státního zdravotního ústavu. Zatímco za devět měsíců letošního roku v Česku onemocnělo touto chorobou 672 lidí, za celý rok 2008 to bylo jen 633 lidí.
V lékárnách ani očkovacích centrech nejsou k dostání vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Může za to nebývalá poptávka způsobená velkým výskytem klíšťat. Jak Radiožurnálu řekla primářka infekčního oddělení v pražské motolské nemocnici Jiřina Hobstová, dodavatelská firma letošní situaci výrazně podcenila.