Na Semilsku hledají práci téměř čtyři tisíce lidí. Přesto farmáři nemohou najít agronoma
Dnes budeme znát aktuální čísla o počtu nezaměstnaných a také volných míst za měsíc srpen. Na Semilsku hledaly v předchozím měsíci práci bezmála čtyři tisícovky lidí. Paradoxní ale je, že tam některé farmy přesto těžko shánějí dobré agronomy.
Zemědělský podnik ZEOS Lomnice nad Popelkou má kromě živočišné výroby i rostlinou. Na polích pěstují farmáři obilí mák a brambory. Agronom má za úkol řídit právě rostlinnou výrobu a měl by mít vystudovanou agronomicky zaměřenou fakultu Vysoké školy zemědělské.
„Většina mladých školu dodělá, ale skončí v úplně jiném oboru. Zemědělská prvovýroba netáhne. Každý by chtěl dělat pro zemědělce ve sféře služeb. To, že bude muset v sezoně, když by se mohl válet u moře, lítat po polích a věnovat tomu svůj volný čas, to dneska u nové generace nefrčí," upřesňuje šéf podniku Jiří Lacina, který marně hledá dalšího dobrého agronoma.
I když na Semilsku hledají práci téměř čtyři tisíce lidí, nemohou některé farmy najít dobrého agronoma.
Lomnice nad Popelkou má provozovny ve vesnicích, které jsou blízko Českého ráje. Ideální prostředí pro rodiny s dětmi. Kdo by se tam ale chtěl usadit, musel by si sám koupit domek nebo byt. "Podnik nedisponuje služebními byty dlouhodobého charakteru. Ale třeba za 10 let se na to budeme dívat jinak, když budeme chtít někoho sehnat," vysvětluje Lacina.
Když by ale bydlení už bylo, je tu druhý problém, aby partner nebo partnerka agronoma vůbec našli v okolí Lomnice práci. "Lomnice nepatří mezi zaměstnaností oplývající lokalitu. Dost lidí odsud jezdí na Jičínsko a podobně,“ dodává Jiří Lacina, který má obavu, že až současní agronomové půjdou do důchodu, nebude je mít kdo nahradit.