Na změnu času se chystá i Staroměstský orloj. Apoštolům ubydou dvě pouti
V noci ze soboty na neděli končí letní čas. Přesuneme všechny hodinky a hodiny o jednu celou hodinu zpět. A platí ti i pro věžní hodiny, které u nás symbolizuje Staroměstský orloj.
„Vždy je to přehození času na velkých věžních hodinách, které to samy neumějí, a přehození času na Staroměstském orloji. Tam je to trochu složitější, protože orloj vlastně jde pořád na čas středoevropský,“ řekl Petr Skála, správce Staroměstského orloje.
„Musí se řídit podle Slunce, to znamená, že jde s rozdílem plus minus 138 sekund od místního středního slunečního času. To je ten astroláb, známý pohled na velký ciferník, který jde pořád podle Slunce.“
Hodiny na Staroměstské radnici existovaly už v roce 1402. Tím, kdo v roce 1410 pravděpodobně podle návrhu astronoma Jana Ondřeje sestrojil orloj, byl Mikuláš z Kadaně. Tento fakt byl zjištěn až v roce 1962.
„Boční ciferníky, které ukazují občanský čas, to znamená aktuální letní, je třeba o hodinu přehodit,“ připomněl Skála.
„Technicky je to jednoduché, musí se povolit jeden šroubek a musí se i přehodit i chod apoštolů. Chodí vždy od devíti do devíti.“
Jak také Petr Skála poznamenal, po dohodě s památkáři ale od začátku léta apoštolové vykonávají svou pouť až do jedenácté hodiny večerní, a to kvůli turistům.
V zimním čase se zřejmě chod vrátí do původních relací, protože v zimě je ve večerních hodinách na Staroměstském náměstí mnohem méně návštěvníků než v turistické sezoně.
Změna času dnes v noci zastaví na hodinu asi deset vlaků
Číst článek