Astronomické hodiny předvádějí každou hodinu defilé dvanácti postav, které symbolizují profese a běžný život prvních přistěhovalců české a slovenské národnosti.
Prezidenta Pavla v americkém Chicagu přivítali čeští krajané a dechovka. Při návštěvě připomněl, že Češi v zahraničí budou moci od příštího roku volit do některých voleb korespondenčně.
Zaměstnanci Technické správy komunikací dorazili na místo v pět hodin ráno. Podle zastupitele Prahy 1 Giancarla Lambertiho (TOP 09) už na ně čekali zástupci provozovatele předzahrádek i s právníky.
Vedení Prahy se chystá v blízké době odstranit nelegální předzahrádky na Staroměstském náměstí. Podnikatelé na nich poslední dva roky vydělávali, aniž by měli platnou nájemní smlouvu.
Na jedněch hodinách dokonce defilují svatí apoštolové podobně jako na pražském orloji. Bratři Bílí ale ani pražskou radnici, ani jiné budovy znázorněné na dalších hodinách nikdy osobně neviděli.
Pachatelé loni rozbili prosklené dveře oddělující místnost s apoštoly od kaple. Padající sklo následně způsobilo na třech sochách různě hluboké defekty na polychromii i ve dřevě.
Výměna kalendária vyjde hlavní město i dodavatelskou firmu dohromady na dva milióny korun. Autorem současné desky kalendária je malíř a restaurátor Stanislav Jirčík.
Památková inspekce zhodnotila, že autor nové kopie kalendária se odchýlil od originálu a město a památkáři jeho práci dost nekontrolovali. Postih ale nehrozí nikomu.
Ke kritice se přidala i místopředsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková. Kopii označila za „vtip“ s tím, že je nepřípustné, aby na orloji zůstala.
„Ačkoliv jsem viděl kalendárium už mnohokrát, najednou mě zarazilo, že dvojice milenců nesedí u rozkvetlého keře, ale u kupky slámy,“ říká Milan Patka.
Malíř Stanislav Jirčík kopii kalendária pro Staroměstský orloj vytvořil v rámci jeho oprav v roce 2018. Autor tak reaguje na stížnost, která na podobu hodin přišla před několika dny.
Mf Dnes varuje před zvlášť agresivním druhem sršně, který se objevil v Německu. A výběrový alkohol může být podle Deníku dobrá investice. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Češi mění práci méně než zaměstnanci z jiných zemí. Téma deníku E15. A pražský orloj po rekonstrukci nevypadá tak, jak by měl, píše Deník N. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Tři týdny potrvá, než ho technici opět zprovozní. Kromě ukazování času orloj nabízí i jednu atrakci: pravidelně každý den vypustí jednu skleněnou kuličku. O suvenýr ale lidé v červenci nepřijdou.
Vojtěch Blažek sestrojil mechanismus s pohyblivými figurkami, zvonkem a časovou rafičkou. Vytvořil ho ze stavebnice Merkur, ze které je složený vnitřní mechanismus.
Odborníci z Akademie věd ČR a ministerstva kultury podle ČT kritizují nedostatečnou přípravu oprav orloje. Přitom šlo o první kompletní demontáž orloje od poválečných let.
„Orloj je nejstarší mechanický stroj na světě. To za astrolábem je nejstarší dílo lidských rukou, které se už přes 600 let pohybuje. Nic podobného na světě není,“ říká architekt Petr Malinský.
Restaurátoři staroměstského orloje v Praze oznámili v úterý velký objev. V dutinách u kalendária našli čtyři sochy zvířat a dopis od bývalého orlojníka Vojtěcha Suchardy.
Na odbíjení Pražského orloje čekají denně tisíce turistů. Jeho součástí je i soška Lakomce, která byla při druhé světové válce poničena. Část originálu se ale nedávno našla a vrátila do Prahy.
Orloj i věž Staroměstské radnice ještě letos projdou rozsáhlou opravou. Podle plánů se budou renovovat fasády, restaurátoři vymění kamenické prvky a nový bude i spodní kruh na orloji - kalendárium. Dvouleté opravy završí rozsáhlý projekt obnovy.
V noci se posunul čas o hodinu dopředu. Přeřídit ručičky na náramkových hodinkách je hračka, stejně jako změnit údaje na telefonu. Jak se ale posouvá čas třeba na pražském orloji? Je to jednodušší, než by se mohlo zdát.
V noci ze soboty na neděli končí letní čas. Přesuneme všechny hodinky a hodiny o jednu celou hodinu zpět. A platí ti i pro věžní hodiny, které u nás symbolizuje Staroměstský orloj.
Před staroměstským orlojem v Praze bylo dnes odpoledne víc rušno, než obvykle. Kolemjdoucí upoutal nejen tradiční průvod apoštolů, ale hlavně vysokozdvižná plošina, montéři a čtyři barevné sochy. Ty se vrátily z měsíc trvajícího výletu do restaurátorské dílny, a dneškem počínaje je osazenstvo orloje opět kompletní. Aby sochy bezpečně stanuly na svých obvyklých místech, ovšem dalo trochu práci.
5:04
|Petr Kořínek, Kristina Winklerová, Mirko Kašpar|Výtvarné umění
Z pražského staroměstského orloje na měsíc zmizí Lakomec, Marnivec, Smrtka a Rozkoš-Turek. Horní řada dřevěných soch z jedné z nejnavštěvovanějších památek v hlavním městě má před sebou pravidelnou opravu povrchu.
V noci ze soboty na neděli se mění letní čas na takzvaný zimní. Znamená to, že se hodinky ve 3 hodiny ráno posouvají zpět na 2. Většina lidí proto tuto změnu vítá, protože si můžou o hodinu přispat, některé ale trápí narušení biorytmu. Problémy mohou přetrvávat 12 až 14 dnů.
Vypadá to jako obyčejný plakátovací válec, kterých je v Poděbradech několik. Kdo ovšem přijde blíž, zjistí, že reklamy zvou kolemjdoucí na filmy a události, které jsou známé spíš z učebnic dějepisu. Navíc je doprovází hudba, která velebí město a jeho okolí. Ve skutečnosti je to poděbradské diorama, které namalovala a dnes slavnostně otevře výtvarnice a místní rodačka Lucie Seifertová.
První z osmi promítání, takzvaného mappingu, se odehraje dnes od 8 hodin ráno. Každou půl hodinu budou návštěvníci moci vidět krátký blok animací, který představí významné historické události spojené s touto pražskou památkou.