Nábřeží Otavy v Písku zdobí třímetrové písečné sochy. Začíná Cipískoviště
Přemysl Otakar II., Václav I. nebo vynálezce František Křižík. Písečné sochy právě těchto osobností stojí na nábřeží řeky Otavy v Písku. Ohlašují tak začátek Cipískoviště - třídenní zábavy pro děti i dospělé.
Vytesat sochu z písku není jednoduché. Dva sochaři si letos museli poradit se sto tunami speciálního materiálu, který se nejprve napěchuje do forem.
„Základní tvar vychází z konstrukce bednění, které se postupně sestavuje, do něj se naváží sypký písek a pod velkým tlakem se kompaktní. Písek je také speciální - má určité množství jílu a je ostrohranný,“ prozrazuje tajemství výroby písečných soch akademický sochař Jiří Genzer.
Kdo by čekal, že umělci pracují jen s jemnými nástroji, toho vyvede z omylu sochař Jan Kašpar. „Začíná se lopatou, pak se používá zednické nářadí – hladítko, špachtle - a na nejmenší detaily a vzory se používají speciální škrabky, které si každý sochař vytváří sám a dělají mu vlastní rukopis,“ vysvětluje.
Pokud sochy neponičí prudký déšť nebo vandalové, vydrží na náplavce u Otavy a také u městské elektrárny třeba do konce prázdnin. Historické postavy tak dohlédnou na letošní oslavy 770 let založení města.
Zvětšit mapu