Osudy Romů výrazně zasáhly i do života kurátorky expozice, která na výstavě pracovala v době, kdy se jí narodilo dítě. O to hůře prožívala příběhy 241 zabitých dětí.
Sdružení mezi Příbramí a Pískem vybudovalo 32 kilometrů nové komunikace a dalších 16 kilometrů starších úseků opravilo. Firma se bude 25 let starat o její provoz, pak dálnici předá státu.
Jeden kvádr nechali přivézt sokolové z Písku, další Čtenářská beseda v Pacově. Husinecký poštmistr Antonín Šebelle již roku 1873 věnoval do Přibyslavi kámen z rodného domku Jana Husa v Husinci.
Radnice brněnských Židenic má v plánu pytle, které si rozebrali obyvatelé, lidem nechat. A taky písek vysypat, uskladnit, nakoupit nové pytle a mít v zásobě pro jiné případné pohromy.
Péče o mladé stromky, které byly vysázeny po kůrovcových kalamitách, přetěžuje rozpočty drobných obcí. Na práce najímají brigádníky i firmy se speciální technikou.
Saharský prach postupuje od 10. června přes střední a východní Středomoří a jeho koncentrace dosahovala vysokých hodnot prachových částic PM10 při povrchu země.
Nad Českem je opět saharský písek, na rozdíl od Velikonoc si ho ale lidé ani nemusí všimnout. „Pokud jsou částice výš v atmosféře, tak je to poznat maximálně podle zákalu na obloze,“ říká Brzezina.
„Čím víc porozumíme tomu, co se na našem území před 80 lety dělo, tím je větší naděje na lepší soužití. Ale problémy spočívají v něčem jiném,“ konstatuje novinář.
Saharský prach se podle dosavadních zkušeností obvykle pohyboval ve vyšších vrstvách atmosféry. Nebo byly přízemní koncentrace prachových částic v ovzduší výrazně nižší než tentokrát.
V závislosti na podmínkách v atmosféře mohou takzvané znečišťující částice, jako písek nebo dým, urazit stovky až tisíce kilometrů. Například minulý rok dým z požárů v Kanadě překonal Atlantik.
Smogová situace kvůli prachu ze Sahary platí už v celých Čechách, v Moravskoslezském kraji a v Brně. Meteorologové v neděli ráno rozšířili svou výstrahu.
„Někteří šlechtici dnes tvrdí, že kdo si pořídí takovou nemovitost, je finanční sebevrah. To můžu víceméně potvrdit. Bez lásky k historii a vůbec kultuře by to dělat nešlo,“ komentuje Marek Sirůček.
Odborníci prozkoumali kořenový systém stromů vysázených před pěti lety, které měly stálé zavlažování. Sebraná data by měla pomoci odborníkům v další péči o zeleň.
„Dneska jsme na cenách dřeva, které jsme měli před dvaceti lety. Spousta společností se dostává do tíživé finanční situace, protože nemá co prodávat, majetky jsou vytěžené,“ říká odborník.
Trojice podle kriminalistů vylákala z operačního programu pro podnikání a inovace 226 milionů korun a pokusila se vylákat dalších šest milionů, přičemž 85 procent těchto částek pocházelo z EU.
„V současné době máme po měsíčním náběhu patnáct pacientů. Věříme, že do konce prázdnin, nejpozději září budeme na kapacitě 25 až 30 pacientů,“ uvádí ředitel nemocnice František Werner.
Jednatel společnosti Odpady Písek Jakub Šimoník připouští zvýšení emisí v ovzduší kvůli rozšíření recyklační plochy. I to je přitom podle něj lepší než skládkování odpadu, který by se dal zrecyklovat.
Dokud bude převažovat názor, že romské děti by měly automaticky navštěvovat praktické, nejlépe segregované, základní školy a nezpomalovat ostatní spolužáky, nic se nezmění.
Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by mělo být otevření památníku romského holokaustu v příštím roce příležitostí ke zlepšení vztahů mezi většinovou společností a Romy.
„Zatím není jasné, zda událost způsobila technická závada, nebo se jednalo o lidské selhání. Přesnější příčina vzejde až z probíhajícího vyšetřování,“ uvedla policejní mluvčí odpoledne.
Fenomén vzniká při bouřích nad Saharou, při kterých se zvedne velké množství písku do vzduchu. Díky síle větru se pak písečný prach může dostat až do Evropy či okolních afrických států.
Skoro 300 podpisů sesbírala petice proti výstavě pětipodlažního bytového domu v Písku. Lidem vadí velikost a výška plánované budovy. Město chce situaci vyřešit změnou územního plánu.