Návštěvníci bývalé čistírny v pražské Bubenči si mohou vyzkoušet i jízdu na raftu v usazovací nádrži

Areál staré čistírny odpadních vod v pražské Bubenči se stal atraktivním místem pro české i zahraniční režiséry. Natáčely se tady filmy jako Šakalí léta, Amerika, Bídníci nebo Mission Impossible. V rámci Dnů evropského dědictví může do tajemných prostor nahlédnout i veřejnost. Kromě prohlídky starých strojů a dlouhých podzemních chodeb si mohou vyzkoušet i jízdu na raftu v usazovací nádrži.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stará čistírna odpadních vod v Praze

Stará čistírna odpadních vod v Praze | Foto: Václav Žmolík | Zdroj: Český rozhlas

Zhruba 50minutová cesta starou čistírnou začíná ve sloupové síni, kde se dřív uskladňovaly chemikálie. Z ní klesají návštěvníci stále níž pod zem až do dómu lapáku písku, kam ústí tři pražské stoky.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Bubenči natáčela redaktorka Anna Königsmarková

„Pod námi se sbírala veškerá špinavá voda, která přitekla z celé Prahy. Bylo potřeba začít čistit. Byly tu instalovány takzvané česle, mřížky, které mechanicky zachytávají ty největší nečistoty. Tím se například myslí slupky od brambor nebo cokoli, co vám může padnout do odpadních vod. Stáli tu dva dělníci, kteří měli speciálně upravené hrábě, pomocí nichž museli odpad vyhrabávat sem nahoru,“ říká průvodkyně Veronika Župicová.

Dva dělníky později nahradily velké stroje, které vodu pročišťovaly. Dál návštěvníci procházejí strojovnou a kotelnou. Vrcholem prohlídky je ale jízda na raftech usazovacími nádržemi.

Stará čistírna odpadních vod v Praze | Foto: Václav Žmolík

„Je dlouhá 87 metrů. Takových nádrží tu máme deset. Původně byly vystavěny tak, aby fungovaly v párech. Z pěti párů byly vždy tři v provozu a dva se zrovna čistily. Fungovalo to tu na principu gravitace. Šly ke spodu, byl tu vybudovaný samospád. Vyráželi jsme z nejhlubšího místa, takzvaného kaliště. Tam je hloubka 6 metrů. Na druhé straně je hloubka 3 metry. Po dně se kaly sunuly k nejhlubšímu místu,“ vysvětluje průvodkyně.

Zpět k výchozímu místu se návštěvníci dostávají kanálním bajpasem. Jeho akustiku prý někdy chodí využívat i hudebníci.

Čistírna odpadních vod v Bubenči přestala plnit svou funkci v roce 1967. Na prohlídku s průvodcem se lidé mohou přihlásit v průběhu celého roku.

Stará čistírna odpadních vod v Praze | Foto: Václav Žmolík

Stará čistírna odpadních vod v Praze | Foto: Václav Žmolík

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme