OBRAZEM: Pohled z výšky 30 metrů. Středověké lešení zahalilo věž Jakobínku na Rožmberku
Středověkou věž Jakobínku na hradě Rožmberk obehnali mistři tesaři dobovým lešením. Restaurátoři ho využijí při opravě ochozu a zdiva. Než ale začnou, mohou si pohled z výšky až 30 metrů vychutnat návštěvníci v rámci mimořádných prohlídek.
Než se na věž turisté dostanou, musí ujít půl kilometru do kopce a vylézt na lešení do výšky několika desítek metrů.
Pod nohama poté mají fošny a místo železného zábradlí se přidržují kulatiny. Ve třiceti metrech nad zemí se lešení ani nehne.
„Ukazuje se, že celá řada postupů, které už se dneska nepoužívají, jsou mimořádně funkční. Nezanedbatelné také je, že to lešení je krásné,“ říká Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.
Pohled z výšky až 30 metrů. Středověké lešení zahalilo věž Jakobínku na Rožmberku. Natáčela reportérka Romana Lehmannová
Dřevo, které je vysušené, pochází z okolních lesů.
„Projekt má i ekologický rozměr. Nespotřebovává se tu elektrická energie. Všechno, co se tu provádí, je skutečně ruční práce. Je to nezvyklé, přijdete na stavbu a není tady téměř žádný hluk,“ přibližuje Pavelec.
Středověká konstrukce je navíc podle něj v mnoha ohledech výhodnější, než kdyby restaurátoři využili moderní lešení.
„Všechno, co chceme udělat, bude trvat tři roky. Kdybychom postavili standardní nové lešení a platili za něj nájem, tak nás to bude stát víc, než když postavíme toto lešení, jehož stavba je v prvním plánu drahá, ale už se neplatí žádný nájem. A je tam i recyklace a úspora energií,“ dodává Pavelec.
Dřevěné lešení stojí kolem dvou milionů korun. Takovou částku by podle něj restaurátoři zaplatili, i kdyby používali nové a dlouhodobě pronajímané lešení.
Turisté mohou lešení v srpnu navštívit ještě třikrát, většina míst už je ale obsazená. Národní památkový ústav ale možná ještě přidá další prohlídky.