Obyvatelé Prahy 3 bojují za zachování kašny na náměstí Jiřího z Poděbrad

Z náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3 možná zmizí kamenná kašna, průduch z metra a stromová alej před hlavním vchodem do kostela. Se změnami počítá projekt na rekonstrukci náměstí za 90 milionů korun z roku 2002, ke kterému se radnice letos vrátila. Proti se ale postavili někteří občané, kteří vedení městské části předali petici s několika sty podpisy. Praha 3 proto svolala mimořádné zastupitelstvo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na fotografii Martina Frouze ze stejnojmenné knihy

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na fotografii Martina Frouze ze stejnojmenné knihy | Foto: Martin Frouz

„Pro všechny lidi, co žijí na trojce nebo alespoň pro většinu z nich, tvoří fontána genius loci náměstí Jiřího z Poděbrad. Protože není v létě den, kdy by si tam nehrály děti, není večer, kdy by tam někdo neseděl," řekla zastupitelům za zhruba čtyři stovky petentů Alice Němcová z Prahy 3 a pokračovala:

„Výdech z metra, tak na ten v posledních letech reagovali umělci jako například Filip Topolovic nebo Epos 257. Proto žádáme, aby byla fontána, výdech z metra i vstupy do metra v rámci revitalizace zachovány.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání zastupitelstva o revitalizaci pražského Náměstí Jiřího z Poděbrad sleduje Evelyna Kulíšková

Obyvatelé Žižkova a Vinohrad peticí reagovali na plánované změny v rámci kompletní revitalizace náměstí, která by měla přispět k zápisu kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na seznam památek UNESCO.

Během rekonstrukce by měly být opraveny cesty, travní plochy i okolí kostela. Nahrazena by měla být stromová alej kolem cesty ke kostelu a zmizet by měly některé prvky kolem vstupů do metra.

Podle Miroslava Cikána, autora projektu, který v roce 2002 vyhrál veřejnou soutěž, by také měla modernizaci náměstí ustoupit i diskutovaná kamenná kašna z 80. let.

„My si myslíme, že ten objekt by měl být jemným způsobem zapojen do koncepce náměstí v případě, že si bude současné vedení přát. Nicméně se domníváme, že lepší by bylo citlivější přizpůsobení prostoru tomu dominantnímu objektu, který zřejmě dostane statut památky UNESCO, a to je kostel Nejsvětějšího Srdce Páně," domnívá se Miroslav Cikán.

Fotografie Martina Frouze z knihy Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně | Foto: Martin Frouz

V případě, že by kašna na náměstí měla zůstat, architekt navrhl, aby byla přesunuta na jiné místo. Takové řešení se ale nelíbilo občanům ani části radních, kteří proto architektům zadali zpracování možných variant.

„Atelier MCA pro nás zpracuje nejpozději v průběhu září návrhy buď na přizpůsobení projektu a zachování kašny tam, kde je, a její opravu. To je ta varianta, která podle mě bude zdaleka nejlevnější,“ vysvětluje místostarosta Matěj Stropnický z klubu zastupitelů Žižkov nejen sobě a pokračuje:

„Nebo na přemístění kašny v rámci náměstí, což si myslím, že bude nejdražší. A když říkám nejlevnější, tak myslím statisícové částky. A když říkám nejdražší, tak jsou to milionové částky. A třetí varianta je, že se ta kašna nabídne zpět autorovi a z toho veřejného prostranství zmizí úplně.“

Přestože starostka Prahy 3 kvůli projednání petice svolala mimořádné zasedání, zastupitelé se kvůli chybějícím podkladům nakonec na žádném návrhu ani stanovisku k petici neshodli a jednání odložili.

Marína Dvořáková, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme