Plánovaná těžba písku severně od Prahy vyvolává protesty obyvatel
Obyvatelé žijící severně od Prahy se brání těžbě písku. V okolí Kostelce nad Labem ho chce ve velkém dolovat jedna z tamních společností. Pokud by dostala na těžbu zelenou, ročně by na hranicích okresů Mělník a Praha-východ mohla získat tolik písku, kolik by se vešlo na nákladní vlak dlouhý 100 kilometrů.
Do Sokolovny v Zárybech u Prahy, kde se odpoledne konalo veřejné projednávání tohoto záměru, si přišlo názor těžařů i zástupců kraje poslechnout asi 30 lidí.
Jedním z nich byl i pan Bohumil Hradecký, který 17 let žije v Brandýse nad Labem přímo u silnice vedoucí k pískovně. Bojí se dalšího nárůstu prachu, hluku z dopravy i toho, že přijde o vodu.
Veřejné projednávání záměru rozšířit na Mělnicku těžbu písku sledoval v Zárybech reportér Pavel Pavlas
„Na této straně nemá 30 procent lidí přívod městské vody, jsou závislí pouze na svých zdrojích. Co jsme se nastěhovali, tak voda už opravdu klesla asi o metr,“ poukazuje pan Hradecký.
Jednoznačně je proti rozšíření těžby písku v Křenku, Zárybech a okolí. „To už není těžba, to už je rabování na tyhle kubíky, co tady uvedli,“ podotkl.
Společnost, která rozšíření těžby plánuje, se brání, že její objem zvyšovat nechce. „Nedocházelo by k žádnému nárůstu, naopak až se dotěží stávající ložisko Křenek, tak teprve v návaznosti na dokončování těžby by se pokračovalo dál na novém připravovaném ložisku,“ říká za těžaře Miroslav Mužík.
Odmítl i možné poškození životního prostředí. „V blízkosti řádově kilometrů od těžebny nemůže dojít k žádnému negativnímu ovlivnění, protože je tam les, dostatečná vzdálenost přes řeku. Tam máme dlouhodobě prováděný monitoring, jak biologický, tak hydrologický, a za dobu těžby se neprokázal jakýkoliv negativní vliv,“ argumentuje zástupce investora.
Kraj s těžbou souhlasí, ale jen v polovičním rozsahu
Přestože projednávání vlivu těžby na životní prostředí není ještě u konce, Středočeský kraj má už jasno - rozšíření těžby nevadí. Potvrzuje to náměstek středočeského hejtmana pro oblast životního prostředí Miloš Petera.
„Jestliže by byl nedostatek písku, tak se písek stejně doveze, takže je lepší, když se vytěží ve Středočeském kraji. My jsme k tomu souhlas k dokumentaci dali, ale s tím, že jsme zvolili variantu omezenou, to znamená vytěžení 250 tisíc kubíků písku za rok. Je to polovina, než žádal investor.“
Pokud těžební společnost dostane svolení dolovat písek ve velkém, mohla by těžbu rozšířit zhruba za pět let.