Policisté Českém Těšíně opět prověřují kupčení s volebními lístky
Den před opakovanými volbami v Českém Těšíně roste podezření, že i nové hlasování bude ovlivněno kupováním hlasů. Policisté už začali prověřovat první podnět. Přitom právě kvůli masivnímu kupčení soud výsledky komunálních voleb zrušil a nařídil vše zopakovat.
V sídle městské policie se už šéf strážníků Petr Chroboczek chystá na kontrolu při opakovaných volbách. Minule lidé prodávali svůj hlas na několika místech ve městě. „Největší problémy byly na sídlišti Svibice a dále v některých okrajových částech - Mosty nebo Mistřovice. Tam byly také nějaké problémy,“ vysvětluje Chroboczek.
Na podzim kupování hlasů zažil i Martin Jančeka. Princip byl jednoduchý. Organizátoři předem vyplnili lístek a ten volič hodil do urny. Jako důkaz donesl prázdné lístky, které si vzal u komise. „Ty volební lístky, co měli v bundě, už měli vypsané. Zašli za plentu a ty vypsané tam hodili a ty co dostali, tak ty si nechali,“ popisuje Jančeka.
Mnozí svědci u soudu vypověděli, že organizátoři si dělali seznamy koupených voličů. Právník Marek Ježek, který podával žalobu pro neplatnost voleb, si myslí, že takovou kartotéku teď organizátoři využívají znovu: „To je právě to nebezpečí, které v tom vidím. Teď už není třeba veřejné oslovování lidí, ale stačí se obrátit na ty, kteří už to jednou využili.“
„Momentálně jsou informace o tom, že se pokračuje v jednání nebo že se to opakuje,“ dodává Ježek. To, že v Českém Těšíně jsou nyní žádaným zbožím nevyplněné volební lístky, nepřímo dokazuje i případ, který už začali prověřovat kriminalisté.
„Přijali jsme telefonické anonymní oznámení, kdy nám ženský hlas oznámil, že na Hlavní ulici v jedné z prodejen jí bylo nabídnuto odkoupení čistého volebního lístku. Žena řekla, že asi za 300 korun,“ potvrzuje policejní komisařka Zlatuše Viačková.
Další žena od své dcery zjistila, že její kamarádi dostanou za svůj hlas tisíc korun. „Neřekne mi ale, kdo jim peníze dal, ani za jakou stranu. Reagovala jsem na to strašně, ale naštěstí moje dcera má teprve 16 let a volit nemůže, takže ona v tom nejede. Mladí z toho nemají rozum a vidí jen ty peníze.“
Minulé volby soud zrušil kvůli masivnímu kupování hlasů ve prospěch uskupení SOS pro Český Těšín. Lídr Marián Kuš odmítá, že by něco takového v minulosti nebo i teď organizoval: „Kdyby to bylo tak jednoduché, že se dají koupit hlasy, tak by hlasy kupovali v parlamentu, v Senátu a v každém městě. Tak to ale vůbec není.“
Do Českého Těšína už dnes přijeli zástupci nevládní organizace Transparency International. Na volby však budou jen dohlížet. „My jsme nevládní organizace, čímž jsou limitovány naše pravomoci. Nemáme žádné speciální pověření. Nejedná se o monitoring voleb v tom smyslu, jako když třeba monitoruje nějaká mezinárodní organizace volby v nějaké zemi,“ vysvětluje Stanislav Beránek z organizace Transparency International.
„Budeme hovořit s voliči, s členy volebních komisí a nesrovnalosti, které se dozvíme, budeme prověřovat a zaznamenávat. Posléze informace vyhodnotíme,“ vysvětluje Beránek.